Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde, TÜGVA’lıya ‘adrese teslim’ görev verildi « Mersin Dergisi

21 Mayıs 2022 - 01:47

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde, TÜGVA’lıya ‘adrese teslim’ görev verildi

Tartışmalı kadroların son örneği Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) yaşandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin öğretim üyesi …

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde, TÜGVA’lıya ‘adrese teslim’ görev verildi
Son Güncelleme :

13 Nisan 2022 - 6:30

46 views

Tartışmalı kadroların son örneği Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) yaşandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerin öğretim üyesi ilanlarında belirlediği özel şartların, sık sık “adrese teslim kadro” tartışmalarına neden olması üzerine Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’ni değiştirmişti. Yönetmeliğe, “İlana başvuru koşulu olarak adayların lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacağı gibi ilanda sadece belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara da yer verilemez” hükmü eklenmişti.

TARİF GİBİ ŞART

Buna karşın devam eden özel şartlı kadrolardan biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu’nda yer aldığı TÜGVA’nın sorumlusuna vurdu. OMÜ, 30 Aralık’ta, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Hemşirelik Eğitimi Anabilim Dalı için doktor öğretim üyesi kadrosu ilanı yayımladı. Kadronun şartları ise “hemşirelik anabilim dalında doktora yapmış olup bağımlılık, akran zorbalığı, eğitici eğitimi konularında çalışmalar yapmış olmak” şeklinde sıralandı. Yüksek lisans tezini “sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin toplumsal cinsiyet rol tutumları ile akran baskısı yaşama durumları arasındaki ilişki” üzerine yapan, doktorasını hemşirelik anabilim dalında, “Madde bağımlılığı ile mücadelede dini lider eğitici eğitimi programının farkındalık oluşturma ve özyeterlik üzerine etkisi” teziyle tamamlayan Dr. Alaattin Altın, resmi sürecin ardından kadroya girdi.

Aynı zamanda TÜGVA Samsun Üniversite Koordinatörü olarak görev yapan Altın’ın kısa süre içinde “OMÜ Mezunlar Koordinatörü” görevine getirilmesi de dikkat çekti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.