Fed toplantısı sonrası sakin seyir

Yeni bilgi içermeyen Fed açıklaması sonrası ABD borsaları sakin bir seyir izliyor. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq ve görece küçük şirketlerden oluşan Russell 2000, S&P 500 ve Dow Jones endekslerine göre pozitif ayrışıyor.

Büyüme ve döngüsel hisseler değer ve savunmacı hisselere göre daha güçlü seyretmeye devam ediyor. Ekonominin açılmasından yararlanan havacılık, enerji, demir-çelik, otomotive ve banka hisseleri piyasayı yenmeye devam ediyor.

Fed açıklamasında yeni bilgi yok. Ekonomideki toparlanma varlık alımının azaltılmasının ajandaya girdiğini gösteriyor. Enflasyondan çok istihdam seviyesine vurgu yapılan toplantıda kullanlan dil varlık alımının azaltılmasının tedricen olacağına işaret ediyor. 2021 sonu veya 2022 başında varlık alımlarının azaltılması piyasalarda büyük öçüde fiyatlanmış durumda.
Türkiye varlıkları gelişmekte olan piyasalardan pozitif ayrışıyor. MSCİ Türkiye %0,8 artışla gelişmekte olan piyasaları yenmeye devam ediyor. Türk lirası gelişmekte olan paralarla birlikte dolara karşı güçleniyor.

Gelişmekte olan borsalardaki yükselişle birlikte Borsa İstanbul’da sınırlı pozitif bir açılış bekliyoruz. İkinci çeyrek karı beklentileri yenen Tofas Fabrika hissesi bu olumlu gelişmeleri büyük ölçüde fiyatladı. Beklentilere paralel gelen Akbank hisselerinde endekse paralel bir seyir bekliyoruz.

Otomotiv, demir çelik, Koç Holding gibi şirketlerin yükselişte öncü olmaya devam etmesini bekliyoruz. Yenilenebilir enerji hisselerindeki güçlenme dikkatimizi çekiyor. Teknik olarak Erdemir, Koç Holding, Aselsan, Coca Cola hisselerini alış yönünde beğenmeye devam ediyoruz. Vestel Beyaz, Ülker, Vakıfbank hisseleri teknik olarak zayıflıyor.

Yurtiçinde bugün Merkez Bankası’nın Enflasyon Raporu öne çıkıyor. Merkez Bankası’nın enflasyon patikasında yukarı yönlü sınırlı bir revizyon yapmasını bekliyoruz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Post Views: 51

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir