3 ayda 2 milyondan fazla yeni icra dosyası açıldı

Pandemi nedeniyle artan ekonomik kriz, icra dairelerindeki dosyaları da kabarttı. 1 Ocak ile 21 Mayıs tarihleri arasında icra iflas dairelerinde toplam 2 milyon 852 bin yeni dosya açılırken, toplam açık icra dosya sayısı ise 22 milyonu aştı. Sözcü’den Deniz Ayhan’ın konuştuğu İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin bankalara kredi borcu olan kişi sayısını 34.5 milyon kişi olarak açıkladığına dikkat çekerek, “Şu anda ülkemizde her 4 kişiden 1’i icralık durumda. Bu birçok ülkenin nüfusundan bile daha fazla” dedi.

Esnaf kepenk kapattı

Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2020 sonu itibarıyla Türkiye genelinde haklarında konkordato kapsamında mühlet kararı verilmiş toplam 2 bin 52 şirket bulunduğunu dile getiren Ataş, “Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’nun verilerine göre bu yılın ilk çeyreğinde iş yerini kapatan esnaf sayısı yüzde 11 artışla 29 bin 37’ye yükselmiştir” diye konuştu.

Dosya sayısı katlandı

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nden (UYAP) alınan verilere göre 1 Ocak ile 21 Mayıs tarihleri arasında icra iflas dairelerinde toplam 2 milyon 852 bin yeni dosya açıldığını kaydeden Dursun Ataş, açık icra dosya sayısının toplamda 22 milyonu aştığını dile getirdi.

Son bir yılda borçlu sayısı katar’ı katladı

3 ayda 2 milyonu aşkın yeni dosya

1 Ocak ile 21 Mayıs tarihleri arasında icra iflas dairelerinde toplam 2 milyon 852 bin yeni dosya açıldı. İYİ Partili Dursun Ataş, “Ülkedeki her 4 kişiden 1’i icralık” dedi.

Post Views: 20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir