Cds destekli kur’daki gerileme

Cds Destekli Kur’daki Gerileme

Almanyadan gelen veriler ekonominin yılının ikinci çeyreğinde tempo kaybettiğini göstermeye devam ediyor. Bu doğrultuda Nisan ayına yönelik sanayi üretimi verisi piyasa beklentisi olan %0.5 oranında artışa karşılık %1 daralma gerçekleştirdi. Hatırlanacak olursa Pazartesi günü Almanya’da Nisan ayı fabrika siparişleri verisi sürpriz bir şekilde %0.2 daralma şeklinde gerçekleşmişti. Dolayısıyla ekonomide güç kaybı olduğu net olarak görülüyor. Özellikle çip sorunları eşliğinde tedarik zincirlerindeki bozulma ve hammadde teminine yönelik sıkıntılar burada bir hayli etkili. Zaten yine dün açıklanan Haziran ayı ZEW Ekonomik Hissiyatı verisi de Mayıs ayına göre 84.4 seviyesinden 79.8 seviyesine gerileyerek beklentilerin de altında gelmesi ekonomide tempo kaybı beklentisinin güçlendiğinin göstergesiydi. Euro Bölgesi’nde ekonomi yılın birinci çeyreğinde %1.3 oranında daralma kaydetti. Piyasa beklentisi ekonominin %1.8 daralması yönündeydi. Beklentilerden ciddi bir sapma olmaması nedeni ile açıklanan verinin piyasalara olan etkisi sınırlı kaldı. ABD tarafında ise Nisan ayı JOLTS açık iş sayısı verisi 9.3 milyona yükselerek rekor seviyeye ulaştı. Bu durum firmaların istihdam oluşturamadığını ve ilan açtıkları pozisyonları dolduramadığını gösteriyor. Ayrıca işten kendi isteği ile ayrılanların sayısı da 4 milyona ulaştı. Açıklanan JOLTS verisi bir iyi bir de kötü unsuru içinde barındırıyor. Kötü tarafı; istihdam piyasasında işgücü sıkıntısı devam ediyor. Bu durumda iç talep özelinde ekonomik büyüme üzerinde baskı oluşturabilir. İyi tarafı ise; çalışanların yeni iş bulma konusunda güven duyduklarının görülmesi. Ocak ayında yayımladığı raporda küresel ekonominin 2021 yılında yüzde 4,1 büyümesini bekleyen Dünya Bankası, Haziran 2021 Küresel beklentiler raporunda beklentisini 1,5 puan artırarak yüzde 5,6’ya, 2022 yılı için büyüme tahminini de 0,5 puan artırarak yüzde 3,1’e çekerken , Türkiye için 2021 büyüme beklentisini de 0,5 puan artırarak yüzde 4,5 ‘den 5’e yükseltti. ABD 2021 büyümesini 3,3 puanlık artışla yüzde 6,8’e çıkarttı. 5 yıllık cds’lerimizdeki gerileme ki 393 seviyesinde bulunuyor, dolar/tl kuruna da olumlu yansıyamaya devam ediyor. Ana etmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile USA başkanı Biden görüşmesinden olumlu beklentilere sahip olunması.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çarşamba günü sabah seansında yatırımcıların Çin’in enflasyon verisini değerlenirmeleri ile çoğunlukla geriledi.Çin ana karasında Şanghay endeksi yükseldi, Shenzen ise geriledi. Hong Kong’da da endeks düştü.Çin’de Mayıs ayında üretici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 yükseldi. Tüketici fiyat endeksi ise Mayıs ayında yüzde 1.3 artış kaydetti.Japonya’da Nikkei 225 ve Topix endeksleri yatay seyretti. Güney Kore’de ise Kospi endeksi geriledi. Avustralya’da endeks dalgalı seyretti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, seyahat uyarı listesini yeniden güncelledi. Daha önceki listede “Dördüncü Seviye: Seyahat Etmeyin” kategorisinde yer alan Türkiye, yeni listede üçüncü seviyeye, yani “Seyahat Planlarınızı Gözden Geçirin” kategorisine dahil edildi.

ABD Senatosu, ABD ekonomisinin Çin ile rekabetine yardımcı olmayı amaçlayan geniş kapsamlı yasa tasarısının 32’ye karşı 68 oyla onayladı.

Biden yönetimi, Çin’i haksız ticaret uygulamalarıyla mücadele etmek için yeni bir “görev gücüyle” hedef alacağını açıkladı. Yönetim, yarı iletkenlerden elektrikli araç bataryalarına kadar kritik ürünlere erişimin gözden geçirildiğini bildirdi.

Borç yapılandırmasına ilişkin kanun yürürlüğe girdi.”Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri, belediyeler ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına 30 Nisan 2021’e kadar olan bazı borçlar yapılandırılacak.

ABD Başkanı Joe Biden, altyapı yatırım paketi için Senatör Shelley Capito liderliğindeki Cumhuriyetçi senatörler ile müzakereleri sona erdirdi.Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki yaptığı açıklamada, Başkan Biden’in müzakerelerin “tuğla duvara” vurmasının ardından Senatör Capito’nun liderliğini yaptığı 6 Cumhuriyetçi senatörden oluşan grup ile müzakereleri bitirme kararı aldığını duyurdu.

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, Londra finans merkezinin G7 global minimum kurumlar vergisi sisteminden muaf tutulması için bastırıyor-FT

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin’in dış ticareti için ortamın karmaşık olmaya devam ettiğini ve 2021 ticaret görünümü konusunda körü körüne iyimser olamayacaklarını bildirdi.

ABD Gelir İdaresi (IRS) Başkanı Charles Rettign, Kongre’den 10 bin doların üzerindeki kriptopara transferlerine ilişkin bilgi toplamaya yönelik net yetki verilmesini istedi.

AC Asia ex, Japan % – 0,12 satıcılı

S&P 500 % -0,01 satıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,07 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir