TTB 2. Başkanı Dr. Öktem: Yeni vakalar gelmese de ölümler devam eder

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs verilerine göre; Türkiye’de günlük vaka sayıları düşüyor ancak ölen hasta sayısında artış gözleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipler Birliği (TTB) 2. Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, vaka sayılarındaki düşüşü test sayısının azalmasına bağlıyor. Ökten, vaka sayısındaki düşüşün yanlış bir algıya yol açtığını vurguladı.

“Testin tüm temaslılara yapılması gerek ama yapılamıyor”

BirGün’ün haberine göre birçok ülkenin aksine ‘Türkiye’de testlerin başvuru üzerine yapıldığını’ belirten Doç. Dr. Ökten, “Yalnızca test için talepte bulunanlar test olabiliyor hatta onların da önemli bir bölümü test yaptıramıyor. Tüm temaslılara test yapılması gerek ama bu da yapılmıyor. Nitelikli bir filyasyondan söz edemiyoruz” diye konuştu.

“Tablodaki veriler gerçeği yansıtmıyor”

Sağlık Bakanlığı’nın günlük yayınladığı koronavirüs tablosundaki filyasyon oranı yüzde 99.9 ancak Doç. Dr. Ökten, bu oranın kesinlikle gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

Filyasyon ekiplerinin sayısının çok azaltıldığını belirten Ökten, “Ekipler vakalara yetişemiyor, yalnızca evlere gidip ilaç bırakıp çıkıyorlar. Devlet test konusunda irade koymalı. Özellikle yoğunluğun olduğu işyerlerinde, atölyelerde, fabrikalarda, sağlık hizmetine erişemeyen yoksulların, işsizlerin yaşadığı yerlerde filyasyon ve test uygulaması artırılmalı. Bir evde pozitif vaka varsa tüm hane halkına test yapılmalı. Semptomsuz olduğu için saptayamadığınız vakalar başlıca bulaş kaynağı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir