CHP’li Ağbaba’dan diplomatların merkeze çekilmesine yorum

Veli Ağbaba, Malatya Yeşilyurt Beldesi’nde ortaya çıkan ve çok sayıda belediyenin de aynı şekilde yurt dışına insan kaçırmasını gündeminden düşürmüyor. Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya’nın Hannover şehrinde faaliyet gösteren Mega Kilit isimli firma ile birlikte; Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği iş birliğinde “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek” adlı proje kapsamında düzenlenen geziye katılan 45 kişiden 43’ünün ülkeye dönmemesi sonrası ortaya çıkan bulgular yeni ilişkileri de ortaya çıkardı.

‘Kaçakçılığın siyasi ayağı’

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Hannover Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak çalışan ve insan kaçakçılığını tespit edip uyarılarda bulunan Güler Fidan ile eşinin merkeze çektirilmesinin çok daha derin bağlantıları olabileceğini belirtti. Ağbaba, “İşte size kaçakçılığın siyasi ayağı” diyerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergede şu ifadelere yer verdi:

Almanya Hannover Başkonsolosluğunda Muavin Konsolos olarak çalışan Güler Fidan’ın, 2020 yılının son aylarında Malatya Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla gelen ‘gri pasaport’ sahibi 45 kişilik kafileden şüphelenip olayı mercek altına aldığı, Almanya’ya gidenlerin geri dönmediklerini sistemden tespit ettiği ve Başkonsolosu defalarca uyardığı, konunun insan kaçakçılığı ile ilgili olduğunu ısrarla anlattığı ve hem Ankara’ya hem de Almanya’daki 13 Başkonsolosluğa dağıtımlı bir mesajla, ivedi bir şekilde konunun Dışişleri’ne iletilmesi için çalışma yaptığı, ancak Başkonsolos tarafından kaçakçılığı ortaya çıkaran konsolosluk çalışanı Güler Fidan ve eşinin merkeze çektirildiği iddia edilmektedir. İki diplomatın kaçakçılığı ortaya çıkardıkları için ödüllendirilmeleri beklenirken cezalandırılmaları kafalarda soru işareti bırakmaktadır.

Çavuşoğlu’na sorular

Ağbaba’nın Bakan Çavuşoğlu’na yönelttiği sorular şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir