Hakem atamalarının perde arkası aralandı! MHK’den flaş karar…

Son dönemde Merkez Hakem Kurulu’nun yaptığı hakem atamaları büyük tartışmalara neden oldu. Halktv.com.tr olarak TFF’nin hakem atamalarındaki bu değişikliğin temel sebebine ulaştık.

Önce neler yaşandığını hatırlayalım

Beşiktaş’ın Süper Lig’in 31. haftasında oynadığı Fenerbahçe derbisinde göreve alan Umut Meler’in performansı Beşiktaş camiasının tepkisine neden olmuştu.

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, derbiden sonra yaptığı açıklamada, “Hakem arkadaştan hiç memnun değiliz, inşallah bir daha kendisini Beşiktaş maçlarında görmek istemiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Daha sonra Süper Lig 32. haftasında oynanacak olan Kasımpaşa-Beşiktaş maçını Halil Umut Meler’in yöneteceği açıklanmış, siyah beyazlı kulüp bu atamaya tepki göstermişti.

Merkez Hakem Kurulu, tartışmalı bir karara imza atmış, Meler’i üst üste ikinci kez Beşiktaş maçına atayan MHK’nın bu ataması gündeme damga vurmuştu.

Kasımpaşa’dan da açıklama geldi

Kasımpaşa Kulübü Beşiktaş’ın Merkez Hakem Kurulu’nu eleştirmesinin ardından bir açıklama yapmıştı.

Kasımpaşa Kulübü,”Beşiktaş ile oynayacağımız maç öncesi, karşılaşmanın hakemi üzerinden oluşan tartışmaları endişeyle takip etmekteyiz. Bu tartışmaların hakem üzerinde oluşturacağı baskının mücadeleye tesir etmemesi tek temennimiz. Tek amacı Türk futbolunun başarısına hizmet etmek olan bir kulüp olarak tüm hakemlerimize güveniyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

İkinci perde! Antalyaspor-Galatasaray maçında tartışmalı atama…

Süper Lig’in 37. haftasına gelindiğinde ise Merkez Hakem Kurulu’ndan benzer bir atama daha geldi. Hafta içinde oynanan Galatasaray – Trabzonspor maçında görev yapan Mete Kalkavan, sarı kırmızılı takımın Antalyaspor ile oynayacağı maça da atandı.

Galatasaray’dan Trabzonspor maçı öncesi karara tepki

Galatasaray Kulübü, Trabzonspor ile 21 Nisan Çarşamba günü oynanacak maç öncesinde hakem Mete Kalkavan’ı atamasına tepki göstermişti.

Kulüpten yapılan açıklamada, futbolun tüm paydaşlarıyla adalet, dürüstlük, eşitlik ve sportmenlik çerçevesinde bir yarış arzu edildiği belirtilerek, “Son dönemlerde olduğu gibi bu sezonda da Galatasaray’a karşı uygulanan çifte standart içeren hakem kararlarının yanı sıra, Galatasaray adıyla kronik problemi olan Mete Kalkavan’ın bu maça atanması kelimenin tam anlamıyla ‘hatada ısrar ediyoruz’ anlamını taşımaktadır. Hakem Mete Kalkavan’ı, Merkez Hakem Kurulu ve bütün unsurları, Türk futbolu adına uyarmaya devam ediyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Antalyaspor’dan da atamaya tepki!

Süper Lig’de sahasında Galatasaray’ı ağırlayacak olan Antalyaspor hakem atamasına tepki gösterdi. Akdeniz ekibi yaptığı açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nun yıllardır “İstanbul takımlarını üzmeyelim” mantığı ile yapılan atamalarından biri ile daha karşı karşıyayız.” ifadelerine yer verdi.

Atamaların perde arkasında ne var?

Merkez Hakem kurulunun yaptığı bu atamalar tartışma konusu olurken, atamaların perde arkası aralandı.

Halktv.com.tr’nin edindiği bilgiye göre Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Nihat Özdemir, Merkez Hakem Kurulu yöneticileri ile yaptığı toplantıda yeni kararlar aldı.

MHK, futbol kulüplerinin hakemler üzerinde baskı kurmasını önlemek için atamalar üzerinde değişikliğe gitme kararı aldı.

Söz konusu atamaların yeniden planlanmasında teknik direktörlerin maç sonu açıklamaları ve kulüplerin hakem atamalarına olan tepkilerinin etkili olduğu öğrenildi.

MHK, kulüplerin hakem atamaları üzerinde etkili olma çabasının önüne geçmek için hedef gösterilen hakemleri, aynı takımın bir sonraki maçında da görevlendirdi.

Beşiktaş’ın 2 maçına ardı ardına Umut Meler, Galatasaray’ın da son 2 maçına Mete Kalkavan’ın atanmasının sebebinin alınan bu karar olduğu öğrenildi.

Görüşmede Nihat Özdemir’in, “Pandemi nedeniyle tribünde taraftarların olmayışı bu geçiş sürecini kolaylaştırır. Kararlarınızın arkasında durun!” dediği gelen bilgiler arasında…

Nihat Özdemir’den “kararlı duracağız” mesajı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, 7 Eylül 2020 tarihinde Merkez Hakem Kurulu’nun yeni üyeleriyle ilgili açıklama yapmış ve yeni başkan Serdar Tatlı ve hakemlere güvenlerinin sonsuz olduğunu söylemişti.

Özdemir, “Geçen sezon hakemlerin tartışmaların odağında olduğunu ve haksız eleştiriler aldıklarını aktaran Nihat Özdemir, “Sizleri zan altında bırakmaya niyetlenenler oldu. Ama buna kimsenin gücü yetmez. Sizler bizlerin onuru, gururusunuz. Biz sizlerin hep aranızda durduk, durmaya da devam edeceğiz. Ancak biliyoruz ki, sizler de bizler de ne karar verirsek verelim kimseyi memnun edemiyoruz. Maalesef ortak kaderimiz bu. Ne karar verirsek verelim, bir taraf mutsuz oluyor. Onun için bizlere düşen verdiğimiz tüm kararlardan emin olmamız, rahatsızlık duymamamız.” şeklinde konuşmuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir