Kadın

Devir imece devri…

Zor bir dönemden geçiyoruz. Hepimiz aynı anda çok yönlü sınavlara tabi tutuluyoruz. İşin sağlık tarafı ayrı, ekonomik tarafı ayrı, insani tarafı ayrı. İlerleyen bu kadar teknolojiye rağmen küçücük bir virüs dünyayı darmadağın etti. Hayranlıkla izlediğimiz büyük ve zengin devletler ne yapacaklarını şaşırdılar. Şimdi aynı devletleri şaşkınlıkla izliyoruz. Onlar ki, çok güveniyorlardı kendilerine. Bu derece darmaduman olmaları onları da hayrete düşürmüştür herhalde.

Koronavirüs döneminde stres ve kaygıdan kurtulmak mümkün mü?

Koronavirüsle birlikte değişen düzen pek çok kişinin stres yaşamasına neden oluyor. Hastalık kaygısı ve geleceğe dair endişelerin de eklenmesiyle ruhsal sağlığın korunması oldukça zorlaşabiliyor. Bazen beslenmemizi bazense uyku düzenimizi etkileyen bu süreçte neler yapmak gerekiyor? normal düzenin korunmasının oldukça önem taşıdığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Nigar Çiçek, süreç boyunca egzersiz ve bir şeyler üretmenin de son derece faydalı olacağının altını çizdi.

Doç. Dr. Murat Çağ: Obezite koronavirüsten ölüm riskini artırıyor

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, “Obezite hastalığı koronavirüse karşı riski artırıyor. Şişmanlık hastalığı olup hipertansiyonu olmayan yoktur. İstatistiklere baktığımızda hipertansiyon da koronavirüsü hayati tehlike haline getiren durumlardan birisi. Global olarak baktığımızda kesinlikle obezite hastalığı koronavirüsten ölüm riskinizi arttıran bir durum olarak gözüküyor.” dedi.

Koronavirüs hastaları karantinada ne yapmalı?

Koronavirüs testi pozitif çıkan ama kendisinde belirtilerin çok hafif olduğunu düşünen ya da oldukça sağlıklı olduğunu düşünen kişilerin ne yapmaları gerektiğini anlatan uzmanlar, evde sürdürülen karantina sürecinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Sağlıklı bir Ramazan için 10 kritik kural!

Koronavirüs bağışıklık sistemi zayıf ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle koronavirüs pandemisinde beslenme düzeni büyük önem taşıyor. Peki Ramazan ayında nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte Ramazanda koronavirüs ile ilgili yapmamız gerekenler…

Sağlık Bakanlığı’ndan evcil hayvan uyarısı

Sağlık Bakanlığı tarafından, enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında, Kovid-19 tanısı alanların evde beslenen hayvanları öpmekten kaçınması, yiyecek ve içeceklerini onlarla paylaşmaması ve mümkün olduğunca evcil hayvan ile temasta bulunmaması gerektiği belirtildi.

Polen alerjisi, astım ve koronavirüs kendini nasıl gösteriyor? İşte arasındaki farklar

Koronavirüs nedeniyle kullanılan ilaçlar konusunda yapılan uyarılar üzerine astım hastaları ve polen alerjisi olan kişiler kortizon içeren ilaçları kullanıp kullanmamaları konusunda ikilemde kaldılar. Çoğu kişinin koronavirüse yakalanmamak için ilaçlardan uzak durmaya çalışması ise rutin hayatı oldukça zora soktu. Peki bu rahatsızlıkları yaşayan kişiler koronavirüs sürecinde nasıl hareket etmeli? İşte konu ile ilgili bilinmesi gerekenler…