Kedi ve köpek dostlarının dikkatine! Bu hataları siz de yapıyor olabilirsiniz. Kedi köpek bakımında uyulması gerekenler… « Mersin Dergisi

2 Haziran 2023 - 18:38

Kedi ve köpek dostlarının dikkatine! Bu hataları siz de yapıyor olabilirsiniz. Kedi köpek bakımında uyulması gerekenler…

Kedi ve köpek sevenlerin evde bakımlarını yaparken belli kurallara uyması gerekiyor. Bu minik dostların bakımıyla ilgili çok sık yapılan bazı hatalar da mevcut. Bu hatalar yüzünden hayvanlar zarar görüyor, hatta ömürleri kısalıyor. Acaba siz de bu hataları yapıyor olabilir misiniz? İşte kedi ve köpek sahiplerinin yapmaması gerekenler…

reklam
Kedi ve köpek dostlarının dikkatine! Bu hataları siz de yapıyor olabilirsiniz. Kedi köpek bakımında uyulması gerekenler…
Son Güncelleme :

05 Nisan 2023 - 14:18

228 views
reklam

Mutluluk veren davranışlardan biri de evde kedi ya da köpek sahibi olmak. Ancak sahiplendikten sonra bu hayvanların sağlık kontrolleri ve yeme içme ihtiyaçlarını da çok dikkatli bir şekilde takip etmek gerekiyor. Çok kolay görünen bu bakım unsurları, aslında sık yapılan hataları da beraberinde getiriyor. Patili dostlarınıza bebek gibi davranmak ya da hemen ikinci bir hayvanı sahiplenmek… Daha pek çok bakım hatası bulunuyor. Peki siz de bu hataları yapıyor olabilir misiniz?

Kedi ve köpek bakımında yapılan hatalar neler?

1. Çabucak ikinci bir hayvan sahiplenmek

Barınaklardan hayvan sahiplenenler ilk yavrular eve alışmadan, heveslenerek başka bir kedi veya köpeği sahiplenebilir. Yeni bir evcil hayvan sorumluluğunu almadan önce, evdeki kedi ve köpeğin alışma süreci gözetilmeli. Ayrıca her hayvana aynı özeni gösterecek ekonomiye de sahip olmalısınız.

2. Kucakta gezdirmek ya da öpmek

Hayvanları çok seviyor olabilirsiniz. Ancak kedinizi veya köpeğinizi kucaklayıp öpmek isteseniz de onları strese sokabileceğinizi unutmamanız gerekiyor. Sonuçta hayvanların doğasına aykırı bir durum da sergiliyorsunuz. Çünkü onlar birbirlerini böyle sevmiyorlar.

3. Ceza vererek korkutmak

Sadece insan değil, hayvan psikolojisi için de ceza yöntemini kullanmak zararlı bir durum. Cezalandırma, istenilen şeylerin öğretilmesini sağlamak bir yana korkuya karşı duyarsızlaşmaya da sebep oluyor. Sevgi dururken cezalandırma yöntemi kesinlikle kullanılmamalı.

4. Gözlerini dikerek bakmak

Hayvanlar için kavga ve tehlike sinyali olan gözlerini dikerek bakma durumundan uzak durmalısınız. Kedi veya köpeğinizin gözlerinin içine bakarak onu agresif bir ruh haline sokabilirsiniz.

5. Başka hayvanlarla karşılaştırmamak

Hayvanınızın bakımı konusunda en büyük hatalardan biri de sosyalleşmelerine engel olmak. Sosyalleşmek insanlar kadar hayvanlar için de gerekli. Sosyalleşmeyen kedi veya köpek sinirli bir ruh haline bürünebilir. İnsanlarla, diğer dostlarıyla, doğayla ya da şehrin her hangi bir köşesiyle onu buluşturmalısınız.

6. Uzun saatler tek bırakmak

Kedi ve köpekleri evde yalnız bırakmak, pek çok sorunu da beraberinde getirir. Tuvalet ya da yemek yeme sorunları böylece ortaya çıkabilir. Ayrıca yalnız kaldıklarında kalacak yeterli alanı da bulamazlar. Hareket kabiliyetleri de kısıtlanır ve uzun saatler yalnızlık sonucunda depresyona girebilirler.

7. Çok fazla ödüllendirmek

Sevginin şiddetli dozu nedeniyle çoğu zaman aşırı ödül verme hatası yapılıyor. Kedi ve köpeği eğitmek ya da eğlendirmek istiyorsanız her şeyin dozunu iyi ayarlamalısınız. Bol ödül maması ya da şekerleme uzun süreli bir çözüm olamaz. Patili dostunuzu kötü alıştırmanız da söz konusu olabilir.

8. Hayvan dostu eşyalar kullanmamak

Kedi ve köpeklerin rahatı, güvenliği, sağlığı için evinizde bazı düzenlemeler yapmalısınız. Hayatlarının büyük çoğunluğunu evde geçiren bir hayvan için eşyalar çok daha önemli bir hal alır. Çocuk bakımında olduğu gibi zararlı kimyasallar kaldırılmalı. Ayrıca uyku yatağı konforlu olmalı, kapı ve pencerelerin de güvenliği sağlanmalı.

9. Değişimlerini gözlemlememek

Hem kedi hem de köpekleri çok yakından izleyerek, bedenlerindeki ve psikolojilerindeki değişikliklere göre önlemler alınmalı. Ani bir fiziksel hastalık ya da depresyon için erken teşhis çok önemli. Düzenli sağlık kontrolleri yapılmalı ve aşıları tamamlanmalı. Ancak bunların dışında bebek gibi özel ilgi de gösterilmeli.

10. Komutlarda farklı kelimelere yer vermek

Kedi ve köpeklere söylenen bir komut için farklı kelimeler kullanmak hayvanı olumsuz etkileyebilir. Kafa karışıklığı yaşayan hayvanınızda olumsuzluklar görebilirsiniz. Aynı komut, aynı kelimelerle verilmeli.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam