Mutsuzluk sigaradan daha çok yaşlandırıyor! « Mersin Dergisi

7 Şubat 2023 - 14:13

Mutsuzluk sigaradan daha çok yaşlandırıyor!

Yapay zekâ yardımıyla yapılmış olan yeni bir araştırmaya göre mutsuzluğun bazı insanlardaki yaşlandırma etkisi, sigaradan çok daha fazla oluyor. Gelin, araştırmasının detaylarına göz atalım. Dünyanın dört bir tarafındaki bilim insanları, artık …

reklam
Mutsuzluk sigaradan daha çok yaşlandırıyor!
Son Güncelleme :

21 Ocak 2023 - 9:36

29 views
reklam

Yapay zekâ yardımıyla yapılmış olan yeni bir araştırmaya göre mutsuzluğun bazı insanlardaki yaşlandırma etkisi, sigaradan çok daha fazla oluyor. Gelin, araştırmasının detaylarına göz atalım. Dünyanın dört bir tarafındaki bilim insanları, artık araştırmaları için yapay zekâları sık sık kullanmaya başladılar. Bu haberimizdeki araştırmada da araştırmacılar, insanların gerçek biyolojik yaşını ölçebilen özel bir saat görevi gören bir yapay zekâ kullandılar.

Yapay zekâ destekli araştırmalarını yürüten bilim insanları, elde ettikleri bulgular ışığında mutsuz olmanın, bazı insanlarda sigara içmekten çok daha fazla yaşlandırma etkisine sahip olduğunu gözlemlediler.

2021’de 2,3 milyon Yeni Zelandalı arasında yapılan ve uzunca yıllar süren deneylerde zihinsel bozukluklar ile fiziksel hastalık ve ölüm başlangıcı arasında güçlü bir ilişki bulundu. Dolayısıyla araştırmacılar, çeşitli psikolojik sağlık faktörlerini ve kan biyo-belirteçlerini ölçen yeni bir yaşlanma saati oluşturmak adına bir bilgisayar algoritması tasarladılar.

Sonuç olarak araştırmacılar, mutsuz veya yalnız hissetmek gibi psikolojik faktörlerin bir kişinin biyolojik yaşına 1,65 yıl eklediğini keşfettiler. Mutsuzluğun etkisi; biyolojik cinsiyet, yaşam alanı, medeni durum ve sigara içme durumu dahil olmak üzere diğer bireysel demografik özelliklerden bile daha fazlaydı. Sigara içmenin tek başına insan biyolojik yaşına olan zararı ise 1,25 yaş idi.

Kaliteli ve uzun ömür, biyolojik ve psikolojik yaşlanma kavramları arasındaki boşluğu dolduruyor. Karmaşık ruh sağlığı, bir dizi sağlık koşuluna kıyasla yaşlanma hızı üzerinde daha güçlü bir etkiye sahip olabilir. Yaşlandıkça, moleküler hasar oluşur ve yaşlanmaya bağlı hasar ciddi hastalıkların gelişimine katkıda bulunur. Bu moleküler süreçler, bazı insanlarda diğerlerinden daha yoğun şekillenir. Bu durum genellikle hızlandırılmış yaşlanma olarak adlandırılan bir duruma neden olur.

Günümüzde yaşlanmanın artan hızını, yaşlanmanın dijital modellerini kullanarak felaket sonuçları ortaya çıkmadan önce tespit etmek mümkün. Bu modeller, bireysel ve nüfus düzeyinde yaşlanma karşıtı tedaviler elde etmek için de kullanılabiliyor.Yakın zamanda Çin’de 11.914 yetişkini kapsayan bir çalışma yapıldı. Bu çalışmaya göre felç, karaciğer ve akciğer hastalıkları öyküsü olan kişilerde, sigara içenlerde ve en ilginci, hassas bir zihinsel durumda olan kişilerde yaşlanmanın daha hızlı olduğu ortaya koyuldu.Zihinsel ve psikososyal durumlar, sağlık sonuçlarının ve yaşam kalitesinin en sağlam belirleyicilerinden bazıları olarak karşımıza çıkıyor.

Yalnız yaşayan insanlar daha çabuk yaşlanıyor!

Ruh sağlığı sorunları arasında depresyon, uyku sorunları, yalnızlık , mutsuz hissetmek ve nadiren umutlu olmak yer alıyor. Araştırmacılar, verileri analiz ettikten sonra, analize dahil edilen tüm faktörlerin yaşlanma hızı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu buldu.

Hem fiziksel hem de zihinsel etkiler göz önüne alınarak yapılan sıralamada ilk sırada sigara içen bireylerin olduğu görüldü. İkinci sırayı yalnız yaşayan insanlar aldı. Üçüncü sırada ise üzgün olan ve ruhsal olarak düşüş yaşayan insanlar yer aldı. Ancak bu üç faktör bir arada değerlendirildiğinde yalnız yaşayıp sigara içenlerin genel toplamdan bile daha hızlı yaşlandığını söylemek mümkün.Elde edilen sonuçlar fiziksel sağlık kadar zihinsel sağlığın da gızlı yaşlanma üzerinde etkili olduğunu gösteriyor.
https://www.gidahatti.com/

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam