Atatürk yaşasaydı nasıl görünürdü? « Mersin Dergisi

7 Şubat 2023 - 15:47

Atatürk yaşasaydı nasıl görünürdü?

MidJourney ve DALL-E 2 gibi yapay zekalar, internette pek çok akımın başlamasına aracı oldu. Şarkı sözlerinin yapay zeka aktarılarak klipler …

reklam
Atatürk yaşasaydı nasıl görünürdü?
Son Güncelleme :

25 Kasım 2022 - 7:12

68 views
reklam

MidJourney ve DALL-E 2 gibi yapay zekalar, internette pek çok akımın başlamasına aracı oldu. Şarkı sözlerinin yapay zeka aktarılarak klipler oluşturulması, internet meme’lerinin gerçekçi olarak tekrar hayal edilmesi ve Tesla’nın piyasaya sürebileceği ev aletleri gibi fikirler gündem olmayı başarırken, bugün bir fikir daha viral oldu.

Webtekno’nun haberine göre, Reddit’te ‘Lord_o_the_North’ isimli bir kullanıcı, yapay zekayı bu kez tarihin en ünlü Avrupalı liderlerini günümüze taşımak için kullandı. Josef Stalin, Charles Louis Napoleon ve William Van Oranje gibi tarihi isimlerin arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de yer aldı.

Gastavus Adolphus

1611’den 1632’ye kadar İsveç Krallığı’nı yöneten hükümdar. Adolphus’un yönetimindeki dönem, İsveç’in Avrupa açısından büyük bir önem taşımaya ve yükselmeye başladığı dönem olarak biliniyor.

William Van Oranje

Suskun William’ olarak da bilinen Van Oranje, 1568’de İspanyol Habsburg Hanedanı’na karşı başlayan isyan ve 1648 de Vestfalya Antlaşması ile biten, Hollanda’nın bağımsızlığını kazandığı Seksen Yıl Savaşları’nın ilk ve en önemli lideridir.

Jozef Pilsudski

İkinci Polonya Cumhuriyeti’nin ilk devlet başkanı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arası dönemde Polonya ve Avrupa siyaset sahnesinin en önemli isimlerinden biriydi.

Charles Louis Napoleon

1848 – 1852 yılları arasında Fransa Cumhurbaşkanlığını yapan, cumhuriyeti yıkarak imparatorluğu ilan eden son Fransa İmparatoru. İmparatorluk rejiminde 1870 yılına kadar hüküm sürdü.

Giuseppe Garibaldi

İtalya Devleti’nin kurulmasına öncülük eden İtalyan general. İtalyanlar tarafından ülkenin en büyük kahramanı olarak kabul edilir. İtalya’nın birleşmesinde büyük rol oynamıştır.

Josef Stalin

Sovyet devlet adamı. Sovyetler Birliği’ni 1924 yılından 1961 yılındaki ölümüne kadar yönetmiştir.

Oliver Cromwell

İngiliz İç Savaşı’nda Parlamento güçlerinin zaferinde etkin rol oynayan İngiliz siyaset adamı. İngiltere’nin yönetim biçimini krallıktan cumhuriyete çevirmiş ama 1653’ten ölünceye kadar Devlet Koruyucu Lord unvanı ile ülkeyi tek başına idare etmiştir.

I. Elizabeth

17 Kasım 1558 tarihinden 24 Mart 1603 tarihine kadar 45 sene hüküm sürmüş İngiltere kraliçesi.

VIII. Henry

1509 – 1547 yılları arasında hüküm süren İngiltere kralı.

Mustafa Kemal Atatürk

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Türk Kurtuluş Savaşı’nın başkomutanı.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam