Bakanlık İBB’yi devre dışı bıraktı: Kemer Country artık konut alanı « Mersin Dergisi

4 Temmuz 2022 - 02:37

Bakanlık İBB’yi devre dışı bıraktı: Kemer Country artık konut alanı

İstanbul Eyüpsultan Kemerburgaz’da Demirören Grubu’nun kredi borçları nedeniyle Ziraat Bankası’na geçen Kemer Country, 18 Mayıs tarihli İstanbul …

Bakanlık İBB’yi devre dışı bıraktı: Kemer Country artık konut alanı
Son Güncelleme :

20 Mayıs 2022 - 23:48

39 views

İstanbul Eyüpsultan Kemerburgaz’da Demirören Grubu’nun kredi borçları nedeniyle Ziraat Bankası’na geçen Kemer Country, 18 Mayıs tarihli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin gündemine gelince dikkatler tekrar bu araziye çevrildi.

Bakanlık devreye girdi

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine göre, Ziraat Bankası A.Ş, İBB’nin 2020 yılında Kemer Country yerleşkesi için yaptığı plan değişikliğine itiraz ederek arazinin yüzde 55’lik kısmının imara açılması istemişti. İtiraz karara bağlanmadan ilgili müdürlüğe iade edildi çünkü bankanın 6 Temmuz 2021 tarihli itiraz dilekçesi, bürokratik süreçlerin ardından meclis gündemine gelinceye karar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın devreye girdiği ortaya çıktı. Bu adım Ziraat Bankası’nı söz konusu parseller için Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) ile işbirliğine gitmesinin ardından gerçekleşti.

Rezerv yapı alanı ilan edildi

Golf sahalarının olduğu alan bakanlık tarafından önce riskli alanların dönüşümünde kullanılacağı gerekçesiyle “rezerv alan” yani yeni konut alanı ilan edildi. Bu alanlarda yetki sadece bakanlığa ait. Bakanlık, Emlak Konut GYO’nun Kemer Country için 7 Şubat 2022’de hazırladığı plan değişikliğini de 6 Nisan 2022’de onaylanarak askıya çıkardı. Bir aylık itiraz süresi geçtiğimiz günlerde doldu.

5 katlı rezidanslar yapılabilecek

Yeni plan ile Kemer Country’nin golf sahaları; ticaret ve konut, Uzun Kemer Koruma bandı tarafında kalan kısmı da park olarak planlandı. Toplam 358 bin 759 metrekarelik arazinin 232 bin 166 metrekaresine gelişme konut ve ticaret-konut alanı fonksiyonu verildi. Emsal yani inşaat hakkı için 0.30 ile 1.10 arasında değişen farklı değerler belirlendi. Bu oranlara göre 232 bin metrekarelik alanda 135 bin metrekare inşaat yapılacak. Konut+ticaret fonksiyonu verilen alanlarda otel, rezidans yer alabilecek. Bina yükseklikleri, 3 kat ile 5 kat arasında değişiyor. Burada yaşaması planlanan maksimum nüfus 2 bin 817 kişi.

AVM ve otel de olacak

Arazinin 11 bin metrekaresinde AVM, konaklama tesisleri, çok katlı mağaza, iş merkezi gibi ticaret birimleri yer alacak. Ticari birimler için yükseklik 4 kat olarak belirlendi. Alanın 76 bin metrekaresi park, 9 bin 537 metrekaresi İSKİ hizmet alanı, yaklaşık 30 bin metrekaresi de yol için ayrıldı.

Gerekçe: Hak sahipleri mağdur oldu

Bakanlığın onayladığı imar planının açıklama raporunda değişikliğe gerekçe olarak; arazide konut imarının da önünü açan 2019 tarihli planın mahkeme tarafından iptal edildiği için hak sahiplerinin gerçekleştireceği yatırımları hayata geçirememesi ve mağdur olması gösterildi.

Dava açıldı

Öte yandan, bölge sakinleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı imar planları ve rezerv yapı ilanına yönelik olarak mahkemeye başvurdu. Planların ve rezerv yapı kararının iptalini isteyen bölge sakinleri, “Değişiklim tüm sosyal donatı dengelerini bozan kamu yararına aykırı bir işlemdir. Bu alanlar ‘Rezerv Yapı Alanı’ niteliğine sahip olmayan, olması da mümkün olmayan alanlardır. Arazi değeri açısından bölgedeki m2 birim fiyatlarının yüksekliği göz önüne alındığında lüks konutların bulunduğu bir bölgenin tam merkezinin 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun amacı dışında adeta paravan olarak kullanılarak bakanlıkça rezerv yapı alanı olarak belirleniyor olması samimiyetsiz ve rantçı bir yaklaşımdır” değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.