Kavcıoğlu’ndan dolar ve enflasyon değerlendirmesi « Mersin Dergisi

21 Mayıs 2022 - 02:56

Kavcıoğlu’ndan dolar ve enflasyon değerlendirmesi

“Dünya Ekonomisindeki Son Gelişmeler Işığında Türkiye Ekonomisi” toplantısı Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü’nün ev sahipliğinde online …

Kavcıoğlu’ndan dolar ve enflasyon değerlendirmesi
Son Güncelleme :

03 Nisan 2022 - 4:54

187 views

“Dünya Ekonomisindeki Son Gelişmeler Işığında Türkiye Ekonomisi” toplantısı Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü’nün ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun da katıldığı toplantıda, enflasyona ilişkin değerlendirilmelerde bulunuldu.

Kütükcü, Konya sanayisi hakkında bilgi vererek, şehrin 11 organize sanayi bölgesi, 80’e yakın sanayi sitesi ve diğer üretim tesisleriyle tam bir sanayi şehri olduğunu söyledi. Konyalı sanayicilerin 80’in üzerinde sektörde üretim yaptığını ifade eden Kütükcü, ihracat hakkında bilgiler verdi.

Konuşmasında güven ve istikrar vurgusu da yapan Kütükcü, Merkez Bankası’nın adımlarının piyasaları olumlu yönde etkilediği iddiasını savunarak Kavcıoğlu’na teşekkür etti. Toplantıda ayrıca, Konyalı sanayiciler talep ve görüşlerini Kavcıoğlu’na iletti.

Kavcıoğlu: Fiyat istikrarı cari denge ile sağlanabilir

Kavcıoğlu da, Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele konusunda yürüttüğü çalışmalara değindi.

Kavcıoğlu, enflasyonla mücadele konusunda etkin çalışmalar yürüttüklerini, ancak döviz kurlarındaki oynaklığın giderilmesi ve enflasyonun düşmesi için Merkez Bankası’nın mücadelesine tüm kesimlerin destek vermesinin önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomi modelinin yatırım, üretim ve ihracat odaklı olduğunu, Merkez Bankası olarak bu modeli güçlendirmek için çok önemli finansal enstrümanlar geliştirdiklerini dile getiren Kavcıoğlu, “Sürdürülebilir fiyat istikrarı cari denge ile sağlanabilecektir. Merkez Bankası olarak, yatırımı, üretimi ve ihracatı desteklemek, kapasite kullanım oranlarını artırmak, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlamak için üzerimize düşen neyse onu yapıyor, iş dünyasının finansmana erişimini kolaylaştırıyoruz” diye konuştu.

‘TL ile kredi’ vurgusu

Kavcıoğlu, ilgili düzenlemelerde belirtilen taahhütleri veren firmalara yüzde 9 faiz oranı ile bankalar aracılığıyla reeskont ve yatırım kredisi kullandırdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Türkiye ekonomi modelinin işleyebilmesi için finansa erişimde uzun vadeli TL kredilerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Tüm politikamızı buna göre oluşturduk. İş dünyamıza, yüzde 9 ile ihracat artışı veya ithal ikamesi sağlayacak yatırımlar için bankalar aracılığıyla kredi kullandırıyoruz.

Bu kredilere firmaların erişimi ve limit noktasında bir problem yok. Firmalara uzun vadeli TL kullandırılmasını sonuna kadar desteklemeye devam edeceğiz.”

Kavcıoğlu Konya sanayisini övdü

Konuşmasında Konya sanayisinden de övgü ile bahseden Başkan Kavcıoğlu, Türkiye’nin ihracatı, borçlanması, reel sektörün döviz borcu alanlarında gelişmekte olan ülkeler coğrafyasında pozitif ayrıştığını, Konya’nın burada çok büyük payı olduğunu kaydetti. Başkan Kavcıoğlu, “Türkiye’nin ihracatı, ithalatı, borçlanması, bütçe açığı, reel sektörün döviz borcu konularında, kendi alanımızdaki ülkelerden daha iyi olduğunu görüyoruz. Bunda Konya’nın da çok büyük payı var. Konya, 180’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği 3 milyar dolar ihracatı ile büyük katkı sunuyor. Şehrin, OSB’lerini, fabrikalarını gezmiş biri olarak bunu çok iyi biliyorum” dedi.

Başkan Kavcıoğlu, konuşmasının ardından Konyalı sanayicilerin sorularını yanıtladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.