Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Dolar endeksindeki değer kaybı ve Türk Lirası’ndaki değer kazancı ile Usd /Try’de düşüş eğilimi devam etti. BİST100 endeksi günü % 1,31 değer kazanarak günü 1.392,00 puandan tamamlarken işlem hacmi 16.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 5,63 ile turizm, en çok kaybettiren ise % 1,56 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu. Dün özellikle borsada 2 sektörün ön plana çıktığı görüldü. Birincisi 17 gün kapanmanın yaşanacağının açıklanmasının ardından gıda sektörü hisselerinde ciddi primler görülürken ikinci bu yasak başlamadan önce vatandaşların turizm şirketlerine akın etmesiyle turizm hisselerinde sert yükseliş yaşandı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Borsada ki olumlu havanın bu akşam Fed faiz kararından sonra yerini satışlara bırakması oldukça olası. Hem dolar endeksinde teknik anlamda gözlemlediğimiz düşen trendin kırılması hem de ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş küresel bazda dolara olan talebi artıracakken bunun Türkiye başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelerden para çıkışlarını hızlandırmasını bekliyoruz. Kurlarda da yükseliş eğilimi hızlanabilir.

ABD:  Dün ABD’de açıklanan Richmond imalat endeksi beklentilerin altında 17 puan olarak gerçekleşirken  CB tüketici güveni ise beklentilerin üzerinde 121.7 seviyesine yükseldi. Konut piyaasına dair gelen verilerde konut fiyat endeksi beklentilerin altında %0,9 olarak açıklanırken, konut fiyat endeksindeki artış son 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. S&P500/CS karmaşık-20 konut fiyat endeksi ise % 11.9 ile beklentiler dahilinde açıklandı. ABD’de tahvil faizlerinde dün sert yükseliş görülürken bu sabah itibariyle tahvil faizlerinin % 1.63 seviyesine yükseldiğini izliyoruz. Dolar endeksinde ise  Nisan başından beri başlayan düşüş trendi yukarı yönlü kırıldı. ABD borsaları dünü yatay bir seyirle kapatırken daha çok bilanço açıklamaları ve Fed öncesi bekleyiş piyasaya hakimdi. ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumlarda çalışan işçiler için asgari saatlik ücretin10.95 dolardan 15 dolara çıkarılmasına yönelik kararnameye imza atması doların yükselişini destekledi. Söz konusu kararnamenin, ekonomiyi ve verimliliği teşvik edeceği, işçilerin verimliliğini artırarak daha kaliteli işler üretmeleri sonucu vergi mükellefleri için değer sağlayacağı belirtildi. Dün biraraya gelen OPEC ve OPEC Dışı üretici ülkeler petrol talebindeki artışın devam etmesiyle  daha önce belirlenen Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları için günlük petrol üretim kesintilerinin kademeli olarak hafifletilmesi planına  uyacaklarını ifade ettiler. Böylelikle daha önce 1 Nisan’da alınan kararların devamlılığı sağlanacak. Mayıs ve Haziran aylarında 350 bin, Temmuz’da ise 441 bin varil artırılacak. Suudi Arabistan ise Şubat’ta açıkladığı ve gönüllü olarak uyguladığı günlük 1 milyon varillik ek kesintisine devam edecek.

Bu akşam gözler Fed faiz toplantısında olacak. Faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak Fed’in enflasyon başta olmak üzere istihdam ve büyümeye dair vereceği mesajlar oldukça önemli olacaktır. Getiri eğrisinde yükselişin devam etmesi emtia fiyatlarındaki yükselişin arz kısıntılarına sebep olmasıyla enflasyonu tetiklediği görülürken artan gıda ve enerji fiyatları da çekirdek enflasyon üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Bu bağlamda alınacak kararların ABD 10 yıllık tahvil faizlerini yukarıya taşıyacağını ve dünya genelinde tekrar doların değer kazanacağı bir sürece gireceğimizi düşünüyoruz. Bu bağlamda altın fiyatlarında da sert düşüşler yaşanabilir.  Bugün ayrıca  Enerji Bilgi İdaresi tarafından haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Stokların 0.9 milyon varil azalması bekleniyor. Petrol fiyatlarının borsa üzerindeki etkisini izliyor olacağız.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Korona virüs kapsamında AB’nin üye ülkeler için açıkladığı 750 milyar euroluk teşvik paketinde 222.1 milyar euro ile en büyük payı alacak olan İtalya’da, Parlamento hükümetin bu parayı nasıl değerlendireceğine ilişkin yaptığı planı onayladı. Plan 630 sandalyeli Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’ndaki oylamada 19’a karşı, 442 “evet” oyuyla kabul edilirken, daha sonra 321 sandalyeli Senato’da yapılan oylamada da 16’ya karşı 224 “evet” oyuyla onaylandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P) ise Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında hazırladığı 750 milyar avroluk paketin AB’nin büyümesini destekleyeceğini bildirdi. S&P, mali paketin 2026 yılına kadar birliğin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasını (GSYH) en az %1,5, en fazla ise % 4,1 seviyesinde artırmasının beklendiği kaydedildi. Avrupa borsaları dünü düşüşle tamamladı. Avrupa şirketlerinin bilançolarının oldukça pozitif gelmesine rağmen Fed faiz kararı belirsizliği endekslerin satış yemesine neden oldu.  Dolar endeksindeki düşüş nedeniyle Eur/Usd yükselirken Eur/TL ise Türk Lirasın’daki değer kazancı ile düşüş gösterdi.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Legarde’nin açıklamaları izlenecek. Ancak gözler Fed faiz kararında olacak. Fed2in açıklamaları küresel piyasaları etkileyecekken bundan sonrası süreçte doların değer kazanmasına paralel Eur/Usd’de satışlar Eur/Try’de ise alımlar tekrar ön plana çıkabilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1385 seviyesinin altında önce 1373 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1397 direncinin kırılması halinde önce 1416 ve arkasından 1428 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1463 seviyesinin kırılması halinde önce 1473 ve arkasından 1488 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1450 desteğinin altında önce 1425 ve arkasından 1405 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda USD/TRY kontratlarında satış baskısı ağırlık kazandı.

Aşağıda 8.2140 seviyesinin kırılması halinde önce 8.1800 ve arkasından 8.1335 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.2455 direncinin üzerinde önce 8.3000 ve arkasından 8.3525 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda altın kontratlarında yukarı yönlü toparlanma bekliyoruz.

Aşağıda 1769 seviyesinin altında önce 1756 ve arkasından 1745 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1774 direncinin kırılması halinde önce 1783 ve arkasından 1790 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#AFYON AFYON ÇİMENTO – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 450 milyon TL’den 800 milyon TL’ye yükseltilmesi tescil edildi.

#AYDEM AYDEM ENERJİ –  Şirket payları yarın Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#BIOEN BİO TREND ENERJİ – Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak

#CANTE ÇAN2 TERMİK SANTRAL –Şirket payları Cuma günü Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesinde, şirketin %100 bağlı ortaklığı Margün Enerji, Aksaray – 2 (10MW) ihalesi için 23,00 Kuruş/kWh, Ankara – 1 (20MW) ihalesi için 22,30 Kuruş/kWh ve Ankara – 2 (20MW) ihalesi için 20,00 Kuruş/kWh ile en iyi tekliflerin verilerek ihalelerin kazanıldığı açıklanırken, şirketin 10 MW ve 20 MW GES lisanslarını almaya hak kazandığı belirtildi.

#FLAP FLAP KONGRE – Bedelli sermaye artırımından 62,8 milyon TL fon girişi sağlandığı açıklandı.

#IDGYO İDEALİST GMYO – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 40 milyon TL fonun 29,9 milyon TL’sinin İdealist Cadde / Koru Projesi İnşaat harcamalarında, 10,0 milyon TL’sinin ise yeni yatırımlarda kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#IDEAS İDEALİST DANIŞMANLIK – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 20 milyon TL’den 60 milyon TL’ye yükseltilmesi tescil edildi.

#LKMNH LOKMAN HEKİM SAĞLIK – Şirket bağlı ortaklığı Lokman Hekim Van Sağlık Hizmetleri’nin 2018 yılında başlayan geri alım programının 3 yıllık süresi tamamlandığından sonlandırıldığı açıklandı.

#SEKFK ŞEKER FİNANSAL KİRALAMA – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 50 milyon TL’den 100 milyon TL’ye yükseltilmesi tescil edildi.

#ZRGYO ZİRAAT GYO – Şirket paylarının halka arzında talepler bugün, yarın ve Cuma günü Nisan’da toplanacak.

#MARKA MARKA HOLDİNG – Ihlamur Konağı Huzurevi’nin sermayesinin %51’ine karşılık gelen payların 6,7 milyon TL’ye satın alındığı ve satın alma işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#RALYH RAL YATIRIM HOLDİNG – Şirketin bağlı ortaklığı Hera Teknik’in Zonguldak Girişim Küçük Sanayi Sitesi tarafından düzenlenen keşif tutarı 117.840 TL olan Zonguldak Girişim Küçük Sanayi Sitesi 74 İşyeri yapım İşi’ ihalesine katıldığı, en düşük 5. teklifin verildiği açıklandı.

#TKNSA TEKNOSA – Şirket sermayesi bugün 110 milyon TL’den %82,73 oranına bedelli olarak 91 milyon TL nakden artışla 201 milyon TL’ye yükseltilecek olup, düzeltilmiş pay fiyatı 7,0615 TL’ye karşılık gelmekte

#VKGYO VAKIF GMYO – Şirket sermayesi bugün 460 milyon TL’den %8,70 oranında bedelsiz olarak 40 milyon TL kar payından artışla 500 milyon TL’ye yükseltilecek olup düzeltilmiş pay fiyatı 2,6220 TL’ye denk gelmekte.

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir