Çin, 2024’de Ay’ın Güney Kutbu’ndaki araştırmalarına başlayacak

Ay’daki keşif çalışmalarını yoğunlaştıran Çin, Chang’e-6’yı 2024 yılında Ay’ın Güney Kutbu’na indirme planları yapıyor. Çin’in Ay keşif projesinin üçüncü aşamasının baş tasarımcısı Hu Hao, şu an Ay’ın Güney Kutbu-Aitken Havzası bir iniş yeri olarak kullanılarak örnekleme, geri dönüş ve tespit araştırması için argüman yapıldığını ve Chang’e-7 ve Chang’e-8 misyonlarının da incelendiğini ifade etti.

17 Aralık 2020’de, Chang’e-5 Ay’dan numune alıp Dünya’ya geri dönmüştü. Chang’e-5 uzay aracı, Çin’in Ay Keşif Projesi planı kapsamındaki “gezinme, iniş yapma ve geri dönme” dahil üç aşamanın sonuncusunu oluşturuyor.

Hu Hao, Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin (CNSA), uzay bilim problemlerini çözmek, Ay kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmak ve Dünya-Ay ekonomik çevresinin altyapısı ve paylaşım platformunu geliştirmek için uluslararası bir Ay araştırma istasyonunun inşa edilmesini önerdiğini açıkladı. Çin’in Ay keşif projesi kapsamında 2030 civarında Ay’ın bilimsel araştırma istasyonunun temel olarak “keşfi, araştırması ve inşası” gerçekleştirilecek. Bunun ardından Ay araştırma istasyonu genişletilip işletmeye geçirilecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir