AKP’nin ‘Beşli çete’sinde yer alan Cengiz’e karşı direniş devam ediyor

Rize İkizdere’de Jandarmanın önceki günkü sert müdahalesine rağmen mücadeleden vazgeçmeyen köylüler, iş makinalarını bir kez daha durdurmayı başardı. Jandarma tarafından ablukaya alınan alana köylüler patika yollardan tırmanarak ulaştı. Sabahın ilk saatlerinde jandarma eşliğinde alana girerek çalışma yapmaya başlayan iş makinaları, yurttaşların alanı terk etmeyişiyle bir kez daha durduruldu. Jandarma tarafından önceki gün darp edilerek gözaltına alınan 15 yurttaştan Güngör Baş yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı: “Beni yere itip, taşların üzerinde sürüklediler. Her tarafımda morluklar var. Gözaltına alındık. Akşam 9’da serbest bırakıldık. Ama bugün yine buradayız. Yarın sabah tekrar geleceğiz.”

Günlerdir nöbet tutuyorlar

BirGün’de Yaren Çolak’ın haberine göre, Gözaltıların, ablukların, müdahalelerin sebebinin köylüyü yıldırmak olduğunun altını çizen Asuman Sazlıoğlu ise “Günlerdir burada nöbet tutuyoruz. Geçen gün de alandan uzaklaştırılmaya çalışıldık. Yapılan orantısız müdahale sonucu 15 arkadaşımız gözaltına alınırken birçoğu da biber gazından etkilendi. Bu sabah alana geldiğimizde jandarma eşliğinde makinaların çalıştığını gördük. Biz gelince de makinayı arkaya kaçırdılar” diye konuştu.

Direnişin başından beri alanda olan Emine Tuncer de “Yıkılmadık yıkılmayacağız” dedi ve ekledi: “Müdahalede kadın arkadaşlarımızdan biri bayıldı birinin de astımı vardı. Ama bugün tekrar toplandık geldik. Makinanın yanına çıktık. Sabah diğer arkadaşlar gelene kadar biz 7 kadın erkenden alandaydık. Bu defa da jandarmanın sözlü saldırısına maruz kaldık. Bize kadın olduğumuz için ‘adamlarınızı getirin’ gibi şeyler söyleyerek parmak salladılar. Daha sonra büyük bir kalabalık gelince makine durduruldu”

Jandarmanın alanı ablukaya aldığını bu nedenle patika yollardan gittiklerini aktaran Tuncer, “62 yaşındayım burası benim yaşadığım yer. Bu ormanı biliyoruz. Taşocağı için öyle bir yer seçmişler ki burası sit alanı. Hayvanlarımızın yiyeceği, ballarımız, çaylarımız hepsi oradan geliyor. O alan giderse bizim gideceğimiz yer yok. Orası bizim adeta ambarımız. Onu da boş ver bu ağaçlar katledilir mi?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir