DEVA Partili Kaşıkçıoğlu’ndan HDP’ye: Umarım soyunuz tükenir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24 Nisan’da “Ermeni soykırımı ile yüzleşin” paylaşımı yapmıştı. DEVA Parti kurucularından eski AKP Düzce Milletvekili Metin Kaşıkoğlu, bu paylaşıma nefret söylemi içeren bir açıklamada bulundu.

Kaşıkoğlu’nun bu paylaşımına DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın ismi etiketlendi. Tepki toplayan paylaşıma eski HDP Milletvekili Sırrı Sakık “Hiç mi şaşırtmazsınız? Bu kadar mı benzersiniz birbirinize?” diye yanıt verdi. Paylaşımın tepki toplaması üzerine Kaşıkoğlu bir özür metni yayınladı, sözlerinin istismar edildiğini savundu. Söz konusu paylaşımını silen Kaşıkçıoğlu, “Tüm iyi niyetimize ve asıl maksadımıza rağmen, bir kesim tarafından ısrarla maksadından koparılarak istismar edilmeye çalışılan paylaşım nedeniyle samimi şekilde üzülen ve kalbi kırılan tüm vatandaşlarımızdan özür diler, haklarını helal etmesini dilerim” dedi.

Kaşıkçıoğlu şunları söyledi:

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun 24 Nisan 2021 tarihli “Ermeni Soykırımı Utancıyla Yüzleşin” açıklamasına yönelik eleştirel Twitter paylaşımımın, bağlam ve asıl maksadından kopartılarak, hiçbir zaman benimsemediğim ırkçılık ve Kürt düşmanlığı boyutuna evirilmeye çalışıldığını, bu durum nedeniyle bazı Kürt vatandaşlarımızın samimi olarak üzüntü duyduklarını müşahede etmekteyim.

Türkiye’de siyaset yapma iddiasında bulunan bir siyasi partinin, bu kadim topraklarda 1915 yıllarında yaşanmış karşılıklı büyük acılarla ilgili, tarihi gerçeklerle bağdaşmayacak şekilde “SOYKIRIM” ifadesini kullanıp, bununla ülkemizin yüzleşmesini istemesi üzerine yaptığım paylaşımdan asıl maksadım;

Ülkemizin tüm insanlarının birlik, beraberlik ve birlikte yaşama ideallerine zarar verici nitelikte gerçekleştirilen siyaset zihniyeti ve anlayışının sona ermesi istek ve beklentisidir. Tüm iyi niyetimize ve asıl maksadımıza rağmen, bir kesim tarafından ısrarla maksadından koparılarak istismar edilmeye çalışılan paylaşım nedeniyle samimi şekilde üzülen ve kalbi kırılan tüm vatandaşlarımızdan özür diler, haklarını helal etmesini dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir