Eski MB Başkanı Yılmaz: MB neyi yapamadı da Hazine işin içine giriyor? « Mersin Dergisi

21 Ocak 2022 - 05:51

Eski MB Başkanı Yılmaz: MB neyi yapamadı da Hazine işin içine giriyor?

Durmuş Yılmaz, 21 Şubat 2017 tarihli Hazine ve Merkez Bankası (MB) arasında imzalanan protokolü değerlendirdi. Yılmaz, “Bu altyapıya paralel …

reklam
Eski MB Başkanı Yılmaz: MB neyi yapamadı da Hazine işin içine giriyor?
Son Güncelleme :

25 Nisan 2021 - 6:12

reklam

Durmuş Yılmaz, 21 Şubat 2017 tarihli Hazine ve Merkez Bankası (MB) arasında imzalanan protokolü değerlendirdi. Yılmaz, “Bu altyapıya paralel olarak bir üstyapı kuruldu. Ortada bir MB Kanunu var, o kanundan hareketle banka yönetiminin aldığı kararlar var. Yani bunların tümü bir birikim. Bu birikim kenara itilerek hangi akılla, hangi saikle, neyi yapmak için böyle bir protokol yapıldı? 1997 yılında da MB ile Hazine bir protokol yaptı. Hem protokolü hem de amacını kamuoyu ile açık ve net şekilde paylaştı. Dedi ki ‘İki yakası bir araya gelmeyen kamu maliyesini düzene sokmamız gerekiyor. Mali disiplini sağlamak için Hazine’nin 1998’den itibaren MB’den kısa vadeli avans kullanmasına sınır getiriyoruz.’ Bugün gördüğümüz protokolün amacı yok ortada. Ne yapmaya çalışıyor? MB neyi yapamadı da Hazine bu işin içerisine giriyor, onun yapamadığını yapmaya çalışıyor?” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulunan Durmuş Yılmaz, protokolde dikkat çeken “Hazine’nin kur zararının MB tarafından karşılanması, 22 gün geriye yürütülmesi” maddelerine ilişkin konuştu. Yılmaz diye sordu.

Yapılan işlemlerin kayıtlarının görünmediğine dikkat çeken Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

MB, dövizi Hazine’ye satıyorsa bu durumda Hazine’nin MB nezdindeki hesabına buna karşılık bir TL bakiye olması lazım. Bu bakiyeyi MB’ye verecek ve MB’den döviz alacak. Şimdi 128 milyar dolar peyderpey satıldı. Geçmişe baktığımızda günlük ortalaması aşağı yukarı 5-6 milyar dolara denk geliyor, bazı günler 12-13 milyar dolara çıktı. Bu işlemin yapıldığı günde onun karşılığı olan TL’nin Hazine’nin hesabından çıkıp MB’ye geçmesi lazım. Olması gereken bu. Fakat MB, Hazine’ye verdiği dövizi satış yapmamış, doğrudan doğruya vermiş. Bu işlemleri biz Hazine’nin MB nezdindeki TL ve döviz hesaplarında göremiyoruz. Anladığımız kadarıyla Hazine aldığı dövizleri, Ziraat, Halk, Vakıflar bankalarının yurtdışındaki muhabir hesaplarına aktarmış. Bu bankalar, ellerindeki dövizi piyasaya TL karşılığında sattıkça TL’yi tahsil etmişler. Fakat tahsil ettikleri TL sonuçta MB’nin parası, MB’ye nasıl devrettiler? Bunlar nerede görünüyor? Bunların hiçbirisi ile ilgili ortada bir bilgi yok.

reklam

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
reklam