İspanya’da İçişleri Bakanı’ndan sol görüşlü lidere zarf içinde mermi

Unidas Podemos lideri İglesias, yaptığı yazılı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı, beni ve ailemi ölümle tehdit eden bir zarf aldı. Zarfın içinde 4 mermi bulunuyor. Bu ilk kez olmuyor. İçişleri Bakanı Marlaska, Jandarma Genel Komutanı Gamez de bugün tehdit zarfları aldı. Siyaseti bırakmamız için tehdit üzerine tehdit yayıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu zamana kadar partisini ve kendisini hedef alan saldırılara karşı hiçbir tutuklama olmamasını eleştiren İglesias, “Bu zarflar, aşırı sağın nefret söylemlerinin bir sonucudur. Bugün benim ama cezasızlık ve aşırı sağın medyada kendini aklaması devam ederse, yarın diğer meslektaşlarıma sıra gelecek. Demokrasiye yönelik tehdit herkes tarafından reddedilmelidir. Bu, kişiler veya siyasi partilerle ilgili bir şey değil, özgürlük ve demokrasiyi savunmakla ilgili. Demokrat olmak için antifaşist olmalısın.” görüşünü savundu.

İglesias, gerekli suç duyurularının ve hukuki işlemlerin başlatıldığını belirtip, sorumluların yakalanması istediğini vurguladı.

Diğer yandan mermi olan zarflarla ilgili açıklama yapan, sol koalisyon hükümeti, onun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi ve diğer siyasi partiler bunun ciddi bir tehdit olduğunu ifade edip, sert dille kınadı.

Başbakan Pedro Sanchez, twitter hesabından, “Marlaska, Gamez ve Iglesias’ın aldığı ciddi tehditleri kesin olarak kınıyoruz. Bunlar siyasi liderler ve kamu görevlileridir. Tehdit ve şiddete karşı adalet ve demokrasi.” yazılı bir paylaşımda bulundu.

Aşırı sağ görüşlü Vox partisi yöneticileri ise bu tip tehditlerin kınanması gerektiğini ancak “zarflar konusunda sol görüşlü hükümete ve İglesias’a inanmadıklarını” söyleyerek, olayın, Madrid yerel yönetiminde 4 Mayıs’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde çıkarılmış siyasi bir propaganda olduğunu ileri sürdü.

Başbakan Yardımcılığı ve 2030 Ajandası ile Sosyal Haklar Bakanı görevinden geçtiğimiz ay istifa eden İglesias, partisinin Madrid yerel seçimlerinde başkan adayı olmuştu.

İglesias, bugün bir radyoda yapılan ve tüm adayların katıldığı seçim programında, Vox partisinin adayı Rocio Monasterio’nun, kendisine yapılan tehdidi “şüpheli” diye yorumlamasına tepki göstererek, stüdyoyu terk etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir