Siyahların Hayatı Değerlidir hareketi: Biden döneminde korku arttı

Siyahların Hayatı Değerlidir hareketi, ABD Başkanı Joe Biden döneminde siyahların yaşadığı mahallelere Donald Trump dönemine kıyasla daha fazla askeri ekipman gönderildiğini belirterek, ordunun kullanmadığı gelişmiş silahların güvenlik görevlileri tarafından kullanımına yol açan 1033 Programı’nın sona erdirilmesi çağrısıyla imza kampanyası başlattı.

Hareket, Twitter’da paylaştığı mesajlarda şu ifadeleri kullandı:

Biden’ın ilk 100 günü 10 gün sonra (30 Nisan’da) doluyor. O zamana kadar, ülke genelinde askeri ekipmanların okul ve kampüstekiler de dahil polislerin eline geçmesini öngören 1033’ü sona erdirmesini sağlamalıyız. Başka bir örnek mi? Mesela Chauvin’le ilgili karar öncesinde sokaklarımızda gördüğünüz askerler.

Biden şu anda mahallelerimize Trump’tan daha fazla askeri ekipman gönderiyor. Doğru okudunuz. Topluluklarımız Trump döneminkinden daha fazla korkutuluyor.

Siyahların Hayatı Değerlidir, Twitter hesabında imza metnini de paylaştı.

Ne olmuştu?

Polis memuru Derek Chauvin’in siyah ABD vatandaşı George Floyd’u geçen yıl öldürülmekten suçlu bulunduğu dava sırasında, davanın görüldüğü Minneapolis’in yanı sıra ülkenin bazı bölgelerinde olası protestolara karşı sokaklarda Ulusal Muhafızlar konuşlandırılmıştı.

Başkan seçilmesinin ardından seçimde verdikleri destek için siyah ABD’lilere teşekkür eden Biden, önceki gün de Chauvin’in suçlu bulunmasından memnun olduğunu dile getirerek ırkçılığa karşı Kongre’nin adım atmasının zamanının geldiğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir