Biden’ın ‘zenginlere vergi’ planı kripto para piyasalarını etkiledi

ABD’de Biden yönetimi, zenginlerden daha fazla vergi alınmasını öngören planı açıklamaya hazırlanıyor. ABD borsaları ile Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerindeki düşüşte planın etkili olduğu belirtiliyor. İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, Biden yönetimi, yıllık geliri 1 milyon doların üzerinde olan kişilerden toplanan sermaye kazancı vergisini yaklaşık iki katına çıkarmaya hazırlanıyor.

‘Amerikan Aileler Planı’nı finanse etmek amacıyla zenginlere dönük vergi artışını öngören planının dün basına yansıması, piyasaları olumsuz etkiledi.

Haberin ardından ABD’de S&P 500 endeksi yüzde 1 değer kaybetti. Spotlight Asset Group’un baş yatırım şefi Shana Sissel, gelecek sene uygulamaya girmesi istenen vergi planının Kongre tarafından onaylanması durumunda, piyasalarda kayıpların devam edeceğini, yatırımcıların vergiler artmadan önce kazançlarını realize etmek isteyeceklerini dile getirirken “İnsanların yasa çıkmadan önce çok daha fazla satış yaptığını göreceğiz” dedi.

Vergi planı kripto paraları olumsuz etkiledi

Bloomberg, Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinde dün yaşanan düşüşte ABD’deki yeni vergi planının etkili olduğunu yazdı. 14 Nisan’da 64 bin 870 dolarla rekor kıran Bitcoin, bugün 48 bin 248 dolara kadar geriledi.

Gelir vergisinde en üst dilim için oranının yüzde 37’den yüzde 39,6’ya çıkarılacağı, geliri yılda 1 milyon doları aşan Amerikalılar için sermaye kazançları ve temettü ödemeleri için vergilerin artırılacağı aktarıldı.

Barack Obama döneminde zenginler için getirilen yatırım gelirine dönük ek vergiyle birlikte, zenginler için sermaye kazancı vergisi oranının yüzde 43,4’e ulaşabileceği belirtildi.

Sermayenin vergisi artabilir

Biden’ın planının, özel sermaye fonları ile hedge fonların yöneticilerini olumsuz etkileyebileceği, şu an aldıkları başarı primleri üzerinden düşük oranlarda vergilendirilen söz konusu yöneticilerin ödeyeceği verginin artacağı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir