Yaşlıların burun ameliyatı olması tehlikeli mi? Uzmanı açıkladı « Mersin Dergisi

24 Şubat 2021 - 20:45

Yaşlıların burun ameliyatı olması tehlikeli mi? Uzmanı açıkladı

Son Güncelleme :

10 Şubat 2021 - 6:12

1

17-18 yaşın altındaki kişilere burun operasyonu önerilmez çünkü bu dönemde kişinin burun kemiğinin gelişimi hala tamamlanmamış olur. Alt yaş sınırlandırması bulunan burun operasyonları için herhangi bir üst yaş sınırlandırması bulunmaz. Çünkü yaş ne kadar ileri olursa olsun eğer kişi nefes alamıyorsa bu durum kişinin vücudunda bulunan diğer organlar için tehlike oluşturur.

reklam
2

İnsanlar yaşlandıkça, organları da yaşlanır. Bir genç insanın organları kadar yüksek performansta çalışmayan organların, düşük oksijen alarak çalışmaları çok daha zorlu bir duruma sebep olabilir. Bu nedenle burun ameliyatı olarak, sağlıklı ve yeterli oksijene kavuşmak, diğer organlarınızı girdiği bu zorlu durumdan kurtarır. Bu nedenle burun ameliyatı olarak, sağlıklı ve yeterli oksijene kavuşmak, diğer organlarınızı girdiği bu zorlu durumdan kurtarır.

3

Ayrıca yaşı ilerleyen kişilerin yaraları genç bir insanınkine nazaran daha geç iyileşir. Deri elastikiyet kaybına uğrar. İşte bu yüzden, ameliyatı ertelediğiniz her gün kendinize ve vücudunuza kötülük etmiş, burun ameliyatından beklenen olumlu sonucun elde edilmesi ihtimalini düşürmüş olursunuz.

reklam
4

Kalp hastalığı burun ameliyatına engel mi? Kalp hastası olan kişiler, burun ameliyatını rahatlıkla olabilirler. Eğer ki kişinin ameliyat olmaya engel olacak farklı ve ciddi bir hastalığı yoksa ve genel anestezi alabilecek durumdaysa bir sorun yok demektir. Burun ameliyatları revizyon ameliyatı değilse normal şartlarda 2-2,5 saat kadar sürer.

reklam
5

45 yaş üstü kişilerin büyük bir kısmı genellikle, sağlıklı nefes alamama ve horlama nedeniyle burun ameliyatına başvururken bir kısmı da estetik görünüm nedeniyle ameliyat olmayı istiyor.

6

"45 yaş üstü kişilerin burun ameliyatında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır" diyen Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen şunları söyledi:

7

Ameliyat öncesi: İleri yaştan dolayı ameliyat olacak kişinin, kan testleri yapılır ve çıkan değerler incelenir ve tansiyonu ölçülür. Kalp elektrografisi ve akciğer grafisi çekilerek incelenir. Anesteziye uygun olup olmadığına bakılır. İyileşme süreci hakkında bilgilendirme yapılarak, hasta psikolojik anlamda ameliyata hazırlanır.

reklam
8

Hastanın ek hastalıkları ve kullandığı ilaçlar öğrenilir. Eğer mevcutsa ek hastalıklarla ilgili uzmana yönlendirilir. Ameliyat kararı, ek hastalıklar göz önünde bulundurularak alınır. Ameliyat sırası ve sonrası da yine hastanın ek hastalıkları doğrultusunda planlanır.

reklam
reklam