Bağırsakları rahatlatmak için bunları yapın! Kefir, badem… « Mersin Dergisi

3 Mart 2021 - 04:36

Bağırsakları rahatlatmak için bunları yapın! Kefir, badem…

Son Güncelleme :

10 Şubat 2021 - 6:12

1

Bağırsaklarımızın önemi, son yıllarda daha iyi anlaşılmış ve ikinci beyin olarak adlandırılmıştır. Bağırsaklarımız birçok enzim, hormon ve faydalı maddeler salgılar.

reklam
2

Bağışıklık sistemi hücrelerinin yüzde 70’i bağırsaklarda bulunur. Mutluluk hormonu olan serotoninin yüzde 90’ı bağırsaklardan salgılanır. Bu nedenle bağırsaklar çok önemli bir organımızdır.

3

Sindirim sistemimiz ne kadar sağlıklıysa, yediğimiz besinleri o kadar rahat sindirir, hazmımızı o kadar kolaylaştırırız. Bu da yararlı maddelerden daha fazla emilim sağlar.

reklam
4

Rastgele kullanılan antibiyotik, ağrı kesici, doğal olmayan ve zararlı besinler bağırsaklara ne yapar? Bağırsak sağlığımızı ne kadar iyi korursak, kendi sağlığımızı da o kadar iyi korumuş oluruz. Özellikle sigara, alkol, stresten uzak durulmalı, gereksiz antibiyotik ve ağrı kesicilerden uzak durulmalı, doğal veya doğala yakın gıdalar tercih edilmeli.

reklam
5

Stres ve huzursuzluk, bağırsakları çok olumsuz etkiler. Bu nedenle stres ile başa çıkılmalı ve gerekirse psikolojik destek alınmalı.

6

Temiz olmayan çiğ sebzeler tüketilmemeli, iyi yıkandığından ve temiz olduğundan emin olunmalı.

7

Tam buğday ekmeği, bulgur, yulaf, nohut, kuru fasulye, barbunya gibi besinler tüketilmeli. Bunlar yüksek posa (lif) içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini artırarak sindirilmiş besin artıklarının kalın bağırsaktan geçişini hızlandırır.

reklam
8

Bağırsak dostu besinler nelerdir? Yoğurt, kefir, lahana turşusu, kepekli ekmek, badem, Hindistan cevizi, tarçın, kaliteli zeytinyağı, bezelye, Brüksel lahanası, rokfor peyniri, zencefil, doğal sarımsak, omega-3’den zengin olan somon balığı oldukça yararlıdır.

9

Kefir Kefir; içerdiği probiyotikler sayesinde bağırsak sağlığının korunmasında önemli etkiye sahiptir.

reklam
10

Yoğurt Dost bakteriler açısından zengin olan yoğurt, içerdiği canlı mikroorganizmalar (probiyotikler) sayesinde sindirim sistemini düzenler, kabızlık, ishal ve bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı koruyucu etki yapar. Bu nedenle günde 1-2 kase ev yoğurdu tüketin.

11

Süt Süt, laktoz intoleransı olmayan kişilerde bağırsaklar için yararlıdır. Ancak süt soğuk içilmemeli, ılık veya ısıtarak içilmelidir.

reklam
12

Sütü içemeyenlerde badem sütü veya soya sütü, başka bir alternatif olabilir.

13

Hindistan cevizi Hindistan cevizi, içerdiği orta zincirli yağ asitleri sayesinde sindirimi kolaylaştırıcı bir etki sağlar.

reklam
14

Elma, muz ve ıspanak da bağırsakta lif oluşturarak normal bağırsak hareketlerini sağlar. Muz eğer çok sık tüketilirse, kabızlık yapabilir.

15

Badem Her gün 10-12 adet çiğ badem tüketmek bağırsak sağlığı için yararlıdır.

reklam
reklam