CHP’den İnce yorumu: Cumhur İttifakı ağzıyla konuşuyor « Mersin Dergisi

7 Mart 2021 - 23:31

CHP’den İnce yorumu: Cumhur İttifakı ağzıyla konuşuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken Genel Merkez’de basın toplantısı …

reklam
CHP’den İnce yorumu: Cumhur İttifakı ağzıyla konuşuyor
Son Güncelleme :

08 Şubat 2021 - 15:25

reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken Genel Merkez’de basın toplantısı düzenledi.

Öztrak’ın yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şöyle:

ERDOĞAN KAYYUM REKTÖRE YER ALTI DÜNYASINDAN DESTEK TOPLUYOR: Atalarımız, ‘istendiğin yere erinme, istenmediğin yere görünme’ diye öğütlemiş. Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan siyasi kayyumu; öğrenciler istemiyor, öğretim üyeleri istemiyor, üniversite emekçileri istemiyor, toplumun vicdanı istemiyor, milletimizin kahir ekseriyeti, AK Parti ve MHP seçmenleri de dâhil, ‘üniversitelere siyasi kayyumlar atanmasın’ diyor. Kayyum kendisine yardımcı bulamıyor. Öğretim görevlileri, bu kayyumla çalışmak istemiyor. Demek ki bir yerde yanlış var. Ama Erdoğan yanlıştan dönmek yerine yeni yanlışlara imza atıyor. İstenmeyen siyasi kayyuma ‘yönetim kurulu’ ve ‘senato’ oluşturmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne gecekondu fakülteler kuruyor. Öğrencilerin, öğretim üyelerinin, milletin vicdanının kabul etmediği kayyum için, huruç harekatına girişiyor. Suç örgütü liderlerinden ‘referans mektubu’ alıyor. Kayyuma yer altı dünyasından destek topluyor. Hal böyle olunca, insan ister istemez düşünmeden edemiyor; yoksa Boğaziçi’nde de bir kupon arazi işi mi var’ diye.

SAYIN AYŞE BUĞRA’YI CİNSİYETİ ÜZERİNDEN HEDEF GÖSTERİYOR: Devlet krizi en çirkin yüzünü gösteriyor. Erdoğan, ateşi sürekli harlıyor. Cuma namazı çıkışında, kin ve nefret dolu sözlerle, toplumun sinir uçlarıyla oynamaktan, yeni fay hatları açmaktan da geri durmuyor. Kadına ve insana bakışındaki sorun, nefret olarak diline dökülüyor. Erdoğan’ın kurduğu şu cümleye bir bakar mısınız? ‘Osman Kavala denilen, adeta Soros’un temsilcisi olan kişinin karısı da provokatörlerin içerisinde yer alan bir kadındır.’ Ben tekrarlarken sıkılıyorum. Bunlar, cumhurun başı olduğunu söyleyen, herkesi kucaklaması gereken bir makamda oturan birine, yakışan cümleler mi? Sayın Ayşe Buğra, bu ülkenin yetiştirdiği çok önemli iktisatçılardandır. Başarıları dünya çapındadır. Ama kadını, sadece bir eşe ve anneye indiren bu zihniyet, Sayın Ayşe Buğra’nın yaptıklarını ve başarılarını da elbette anlayamaz. Osman Kavala, Erdoğan’ın şahsi garezi nedeniyle şu anda hapiste… Mahkemeler Kavala’yı içeride tutmak için; suç üzerine suç uyduruyorlar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını uygulamıyorlar. Ve şimdi Erdoğan eziyet ettiği bu kişinin eşini de Sayın Ayşe Buğra’yı da cinsiyeti üzerinden hedef gösteriyor. Biz bu ayıplı dili kınıyoruz. Erdoğan’ın bu nefret dilini, milletimizin vicdanına havale ediyoruz.

SOROS’CU ARIYORSA SARAYININ ALTIN VARAKLI AYNALARINA BAKACAK: Tabi şunu da soruyoruz; memlekette Sorosçuluk suç mu? O zaman bu resim neyin nesi? Yer: Davos… Masanın bir tarafında Soros, diğer tarafında Erdoğan. Yüzlerden mutluluk akıyor. Bu memlekette, Soros ile aynı yemek masasına oturan, tek parti lideri Erdoğan’dır. Davos toplantılarında Soros’a dönüp; ‘Türkiye’nin açık toplumu biziz. Bizi destekleyin’ diyen de Erdoğan’dır. Erdoğan bir Sorosçu arıyorsa, sarayının altın varaklı aynalarına bakacak. İktidara gelmek için Soros’tan medet uman Erdoğan, şimdi çıkmış insanları Sorosçu olmakla itham ediyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Kişi herkesi nasıl bilirmiş? Kendisi gibi bilirmiş. Erdoğan’ın yaptığı, millete karşı ayıptır. Hatalı olduğunu kabullenmek bir erdemdir. Hatadan dönmek de bir erdemdir. Hatadan dönmenin yollarından biri de istifa müessesidir.

İSTİFA YÜREK İŞİDİR, ÖZSAYGISI OLMAYANLAR İSTİFA EDEMEZ: Biz bu müesseseyi Boğaziçi’ne atanan kayyuma hatırlatınca, Erdoğan sinirlenmiş. ‘Yürekleri yetse, Cumhurbaşkanı da istifa etsin diyecekler’ demiş. Sayın Erdoğan, istifanızı istemek için, yüreğe gerek yok. Bunu istemek, en tabi vatandaşlık hakkımızdır. Daha önce istifanızı defalarca istedik. Ama kulağınızın üstüne yattınız. Elbette herkes istifa edemez. Makam ve mevkii; zenginleşme ve ikbal kapısı görenler istifa edemez. Gücünü makam ve mevkiden alanlar istifa edemez. Birilerinin himmetiyle bir yerlere gelenler istifa edemez. Özsaygısı ve özgüveni olmayanlar istifa edemez. İstifa etmek için yüreğe ihtiyaç vardır. İstifa etmek için özgüvene ihtiyaç vardır. İstifa etmek için öz saygıya ihtiyaç vardır. İstifa, önemli bir müessesedir. Yürek işidir. Yakın zamanda Hollanda’da hükümet istifa etti. Neden? Vergi İdaresi, hukuka aykırı şekilde vatandaşlarını incelediği için. Hükümet, hatanın sorumluluğunu aldı ve istifa etti. Yine İsveç Ulaştırma Bakanı, evinde sigortasız dadı çalıştırdı diye istifa etti. Sadece Avrupa’da mı? Uzakdoğu’da da istifa müessesi var. Japonya’da Adalet Bakanı, milletvekillerine doğru dürüst cevap vermediği, işini hafife aldığı için istifa etti. Üstün sorumluluk duygusuyla, yaşamına kıyan kamu görevlilerini söylemiyorum bile. 6 yıl önce İzmit Körfezi’nde, asma köprüde kopan halat için ‘sorumlusu benim’ diyerek, yaşamına son veren Japon mühendisi unutmadık. Başarı iyi yönetimle sağlanır. Kamu görevinde başarının sırrı ise liyakattir. İşi layıkıyla yapamayan, sorumluluğunu yerine getiremeyen ya da bulunduğu görevde istenmeyen o makamı fuzuli yere işgal etmez.

GURURLARI VARSA O KOLTUKTA BİR DAKİKA DURMAZLAR: Son bir yılda portakalın fiyatı yüzde 67, yumurtanın fiyatı yüzde 67, mercimeğin fiyatı yüzde 59, ayçiçeği yağının fiyatı yüzde 54, pırasanın fiyatı yüzde 53, mısırözü yağının fiyatı yüzde 53 artmışken, mutfaklar yangın yerine dönmüşken, tencereler boşalmışken, yandaş gazetelerde ‘markette nasıl az para harcanır’ diye manşet attıran, devletin televizyonuna ‘çöpten nasıl yemek ayıklanır’ diye program yaptıran, devletin ajansına kendi esnafımızın değil, Japon esnafının dertlerini haber yaptıranlar, yürekleri, yüzleri, gururları varsa, o koltukta bir dakika oturmaz, istifa eder.

Öztrak, basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi.

BU İŞLER HASETLİKLE OLMAZ: CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim belediyelerimiz daha ucuza borçlanıyor” ifadelerine Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan kınama gelmesi üzerine Öztrak, “Açıkçası bu açıklamayı çok yadırgadım. Bu açıklama büyük devlet krizinin en güzel göstergelerinden biridir. Yeni atanan bakanın, Sayın Elvan’ın, devlet adabının ne olduğunu bildiğini düşünüyorum. Ana muhalefet lideriyle polemiğe girmek devletin hangi geleneğinde var? Bir diyeceğin varsa, açıklamanın altına kendi ismini koyarsın, müessese kınatmak ne oluyor. Damat, ‘at izi it izine karıştı’ derken çok da haksız değilmiş. Belediyeyi üstü kapalı tehdit mi ediyorsunuz? Biz CHP olarak tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirmemek için bu mücadeleyi yapıyoruz. Asıl yatırım düşmanlığı, tehdit etmektir hem de devletin bakanlığını kullanarak. Bu bakan Genel Başkanı’mıza laf yetiştireceğine, şunun hesabını vermesi lazım. Bugün İngiltere, ABD komik rakamla borçlanırken Türkiye Hazinesi tefeci faiziyle neden borçlanıyor? Millete bunun hesabını verin. 128 milyar dolar rezervi erittiğiniz için. Bakın. Bu işler hasetlikle olmaz. Metro temelleri atılıyor, altyapı yatırımları tamamlanıyor, CHP’li belediyelerin çalışanları aldıkları ücret karşısında çok çok seviniyorlar. Bunlar bizim ülkeyi ne kadar iyi yöneteceğimizin de en iyi göstergesidir. CHP iktidara geldiğinde yatırımlar devam edecek ama tüyü bitmemiş yetimin hakkı yenmeden” diye yanıtladı.

VALİLERİN YAPTIĞI AÇIKCASI MASKARALIK: AK Parti’nin başlattığı kampanyaya valilerin de destek vermesi konusunda ise Öztrak, “Açıkçası maskaralık. Vali, devlet memuru. Devlet memurunun AK Parti’nin eş il başkanı gibi davranması kabul edilemez, davranırsa devlet memuru olamaz. İstifa edersin, siyaset yaparsın. Kendine AK Parti’ye karşı mesul hissedenler, katlanır” dedi.

O İLLERDEKİ VAKA ARTIŞLARININ VEBALİ ERDOĞAN’IN BOYNUNADIR: CHP’li Öztrak, Sağlık Bakanı’nın korona virüsü pandemisi nedeniyle, kapalı toplantılardan uzak durulması yönündeki uyarılarına rağmen AK Parti il kongrelerinin sürmesi ve Edirne’deki AK Parti İl Kongresine katılan 47 kişide korona virüsü çıkmasıyla ilgili soru üzerine şunları söyledi: “Memlekette salgın var diye lokantalar kapalı. Kafeler, kahvehaneler kapalı. Esnaf kan ağlıyor. Barolar genel kurullarını yapamıyorlar. Ama sosyal mesafeye uymadan şarkılı, türkülü toplantı yapılan tek organizasyon AK Parti il kongreleri. Vatandaşa yasak olan her şey AK Parti’ye serbest. Erdoğan, sosyal mesafe kurallarına uymadan salonları dolduran partililere teşekkür etmeyi ihmal etmiyor. Ama Sağlık Bakanı ‘Kalabalık toplantılar yapmayın’ diyor. Vaka sayıları kritik seviyelerin üzerinde seyrediyor. Aşı yok. Daha önce de söyledim, bu kongrelerden sonra o illerdeki vaka artışı sayılarının artışının vebali Erdoğan’ın boynunadır. Burada büyük bir özgüvenle tekrarlıyorum; Erdoğan bu sorumsuzluğun vebalini üstlenmeli ve istifa etmelidir.”

YAVRULARIMIZA EZİYET EDİYORLAR: Boğaziçi Üniversitesi protestolarında öğrencilerin tutuklanması hakkında Öztrak, “Ortada hiçbir hukuki gerekçe yok. Bir kere ne cumhurbaşkanına hakaret ne halkı kin ve nefret var. Hadi diyelim var. Bu suçların yatarı yok. İktidar, korkuları nedeniyle gencecik yavrularımıza eziyet ediyor. Korkuyla hükümet olunmaz” dedi.

ARKADAŞIMIZIN GASP EDİLEN İRADESİ SAĞLANMALIDIR: Mahkemenin Enis Berberoğlu kararı için Öztrak, “14. Ağır Ceza Mahkemesi kararını verdi. Tabi AYM’nin ikinci uyarısından sonra. Mahkeme kararının bir an önce Adalet Bakanlığı’na gelmesi, Bakanlığı’n da TBMM’ye göndermesi, TBMM Başkanı’nı da bu kararı okutarak arkadaşımızın gasp edilen iradesini sağlamalıdır” dedi.

AÇ TAVUK KENDİNİ DARI AMBARINDA SANIRMIŞ: Erdoğan’ın “CHP’nin parçalanması” yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine de Öztrak, “Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. CHP, asırlık çınardır” dedi.

İNCE’NİN İFADELERİNİ DOĞRU BULMUYORUZ: CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Muharrem İnce’nin CHP’den istifa edeceğini duyururken “CHP tabela partisidir”, “Atatürk’ün kurduğu CHP, kendi ilkelerinden uzaklaşmıştır”, “ABD’den demokrasi dilenenlerle yolumu ayırıyorum” ifadelerini kullanmasını eleştirdi. Öztrak, “CHP, asırlık bir çınardır. Bu partinin gerçek evladı olduğunu iddia edenlerin; CHP’yi, Cumhur İttifakı ağzıyla suçlayarak partiden ayrılmalarını doğru bulmuyoruz. CHP, Kurtuluş Savaşı meydanlarında kurulmuştur. CHP, 1919’da neredeyse, 1923’te neredeyse, bugün de oradadır. Bu açıklamayı yapan Sayın İnce’nin cumhurbaşkanı adayı olduğu 2018’de neredeyse, CHP 2020’de de aynı yerdedir. Nokta” diye konuştu.

“İstifa ulaştı mı” sorusuna Öztrak, “İstifa e-devletten yapıldığı zaman ulaşır. Özel, ulaştı mı ulaşmadı mı sormadım. Zaten istifada sözlü beyan esastır” dedi. (HABER MERKEZİ)

*****

ÖZTRAK: BU MEMLEKETTE SOROS İLE AYNI YEMEK MASASINA OTURAN TEK PARTİ LİDERİ ERDOĞAN’DIR
Gündem, ANKARA08.02.2021 17:11 ~ 08.02.2021 17:17
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Soros’un Türkiye ayağı Osman Kavala’nın karısı” diyerek, Prof. Dr. Ayşe Buğra’yı “provokatörlükle” suçlamasına tepki göstererek, “Biz bu ayıplı dili kınıyoruz. Erdoğan’ın bu nefret dilini, milletimizin vicdanına havale ediyoruz” dedi. Erdoğan’ın Açık Toplum Vakfı’nın kurucusu George Soros ile Davos’ta çekilen fotoğrafını da gösteren Öztrak, “Bu memlekette, Soros ile aynı yemek masasına oturan tek parti lideri Erdoğan’dır” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Soros’un Türkiye ayağı Osman Kavala’nın karısı” diyerek, Prof. Dr. Ayşe Buğra’yı “provokatörlükle” suçlamasına tepki göstererek, “Biz bu ayıplı dili kınıyoruz. Erdoğan’ın bu nefret dilini, milletimizin vicdanına havale ediyoruz” dedi. Erdoğan’ın Açık Toplum Vakfı’nın kurucusu George Soros ile Davos’ta çekilen fotoğrafını da gösteren Öztrak, “Bu memlekette, Soros ile aynı yemek masasına oturan tek parti lideri Erdoğan’dır” dedi.

Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, iş insanı Osman Kavalı’nın Erdoğan’ın şahsi garezi nedeniyle hapiste olduğunu ifade ederek “Erdoğan, eziyet ettiği bu kişinin eşini de Sayın Ayşe Buğra’yı da cinsiyeti üzerinden hedef gösteriyor” diye konuştu.

“ERDOĞAN BİR SOROSÇU ARIYORSA, SARAYININ ALTIN VARAKLI AYNALARINA BAKACAK”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, şunları söyledi:

“Osman Kavala, Erdoğan’ın şahsi garezi nedeniyle şu anda hapiste. Mahkemeler Kavala’yı içeride tutmak için; suç üzerine suç uyduruyorlar. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını uygulamıyorlar ve şimdi Erdoğan, eziyet ettiği bu kişinin eşini de Sayın Ayşe Buğra’yı da cinsiyeti üzerinden hedef gösteriyor. Biz bu ayıplı dili kınıyoruz. Erdoğan’ın bu nefret dilini, milletimizin vicdanına havale ediyoruz.

Tabii şunu da soruyoruz; Memlekette Sorosçuluk suç mu? O zaman bu resim neyin nesi? Yer: Davos… Masanın bir tarafında Soros, diğer tarafında Erdoğan. Yüzlerden mutluluk akıyor. Bu memlekette, Soros ile aynı yemek masasına oturan tek parti lideri Erdoğan’dır. Davos toplantılarında Soros’a dönüp; ‘Türkiye’nin açık toplumu biziz. Bizi destekleyin’ diyen de Erdoğan’dır. Erdoğan bir Sorosçu arıyorsa, sarayının altın varaklı aynalarına bakacak. İktidara gelmek için Soros’tan medet uman Erdoğan, şimdi çıkmış insanları Sorosçu olmakla itham ediyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Kişi herkesi nasıl bilirmiş? Kendisi gibi bilirmiş.”

reklam

FİKSTÜR - 6 Mart 2021 Cumartesi

Tümünü Gör

17:00

SpeziavsBenevento

20:00

UdinesevsSassuolo

22:45

JuventusvsLazio

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
# TAKIMLAR O AV P
1 Beşiktaş 27 32 60
2 Galatasaray 27 32 57
3 Fenerbahçe 27 21 55
4 Trabzonspor 27 8 51
5 Hatayspor 28 13 46
6 Alanyaspor 27 14 43
7 Gaziantep FK 28 8 43
8 Fatih Karagümrük 28 6 41
9 Göztepe 27 5 36
10 Antalyaspor 27 -5 35
11 Sivasspor 26 -1 33
12 Konyaspor 26 2 32
13 Yeni Malatyaspor 28 -4 31
14 Kayserispor 27 -10 31
15 Kasımpaşa 27 -13 29
16 Başakşehir FK 28 -15 29
17 Çaykur Rizespor 27 -13 28
18 MKE Ankaragücü 27 -14 26
19 BB Erzurumspor 27 -17 26
20 Denizlispor 27 -22 24
21 Gençlerbirliği 27 -27 21
# TAKIMLAR O AV P
1 Giresunspor 25 21 53
2 Samsunspor 25 18 50
3 İstanbulspor 25 22 47
4 Adana Demirspor 25 19 45
5 Altınordu 25 6 45
6 Altay 24 12 41
7 Tuzlaspor 24 4 41
8 Ankara Keçiörengücü 25 14 40
9 Bursaspor 24 0 34
10 Ümraniyespor 25 -3 34
11 Bandırmaspor 25 -1 32
12 Menemenspor 25 -12 27
13 Adanaspor 24 -2 26
14 Boluspor 24 -3 26
15 Balıkesirspor 24 -9 25
16 Akhisarspor 24 -20 19
17 Ankaraspor 25 -24 16
18 Eskişehirspor 24 -42 7
# TAKIMLAR O AV P
1 Manisa FK 25 50 65
2 Samsunspor 28 53 73
3 24Erzincanspor 24 19 47
4 Hekimoğlu Trabzon 24 31 46
5 Ankara Demirspor 25 14 44
6 Amed Sportif 25 9 44
7 Kocaelispor 24 10 43
8 Sarıyer 25 16 42
9 Tarsus İdman Yurdu 28 6 43
10 Pendikspor 28 1 40
11 Uşak Spor 25 9 41
12 Afjet Afyonspor 24 4 38
13 Çorum FK 24 17 36
14 Kahramanmaraşspor 24 -8 28
15 Zonguldak Kömürspor 24 -12 23
16 1922 Konyaspor 28 -7 33
17 Sancaktepe FK 24 -20 22
18 İnegölspor 25 -13 21
19 Kırklarelispor 28 -16 33
20 Ergene Velimeşe 25 -21 21
21 Mamak FK 28 -4 31
22 Hacettepe Spor 25 -17 19
23 Gümüşhanespor 25 -26 17
24 Niğde Anadolu FK 25 -24 15
25 Şanlıurfaspor 24 -38 14
# TAKIMLAR O AV P
1 Bandırmaspor 28 32 60
2 Eyüpspor 26 42 62
3 Ankara Demirspor 28 25 57
4 Bodrumspor 26 23 48
5 Van Spor 26 16 47
6 Sakaryaspor 26 15 46
7 Tuzlaspor 28 20 53
8 Turgutluspor 26 0 46
9 Kırşehir Belediyespor 26 13 43
10 Kırklarelispor 26 9 41
11 Etimesgut Belediyespor 26 11 40
12 Uşak Spor 28 9 44
13 Kahramanmaraşspor 28 -2 41
14 Serik Belediyespor 26 5 39
15 Ergene Velimeşe 28 9 37
16 Tarsus İdman Yurdu 26 4 37
17 Karacabey Belediyespor 26 2 36
18 Pendikspor 26 10 35
19 Sivas Belediyespor 26 7 34
20 Pazarspor 26 -3 34
21 1922 Konyaspor 26 -2 27
22 Bayburt Özel İdare Spor 26 -14 27
23 Niğde Anadolu FK 28 -24 17
24 Kastamonuspor 26 -15 25
25 Mamak FK 26 -39 24
26 Elazığspor 26 -19 22
27 Kardemir Karabükspor 26 -65 2
# TAKIMLAR O AV P
1 Atletico Madrid 24 31 58
2 Barcelona 26 35 56
3 Real Madrid 25 23 53
4 Sevilla 25 15 48
5 Real Sociedad 25 21 42
6 Real Betis 25 -5 39
7 Villarreal 26 5 37
8 Granada 25 -11 33
9 Levante 25 1 32
10 Athletic Bilbao 24 6 30
11 Valencia 26 -4 30
12 Celta Vigo 25 -7 30
13 Osasuna 26 -12 28
14 Cadiz 26 -19 28
15 Getafe 26 -11 27
16 Valladolid 26 -12 25
17 Elche 25 -14 24
18 Eibar 26 -9 22
19 Deportivo Alaves 25 -19 22
20 Huesca 25 -14 20
# TAKIMLAR O AV P
1 Bayern München 24 37 55
2 RB Leipzig 24 26 53
3 Wolfsburg 24 17 45
4 Eintracht Frankfurt 24 14 43
5 Bayer Leverkusen 24 16 40
6 Borussia Dortmund 24 15 39
7 Union Berlin 23 10 34
8 Freiburg 24 -1 34
9 Stuttgart 24 8 33
10 Mönchengladbach 24 3 33
11 Hoffenheim 24 -2 30
12 Werder Bremen 22 -6 26
13 Augsburg 24 -13 26
14 Hertha Berlin 24 -15 21
15 Köln 23 -20 21
16 Mainz 05 24 -21 18
17 Arminia Bielefeld 22 -23 18
18 Schalke 04 24 -45 10
# TAKIMLAR O AV P
1 Manchester City 27 39 65
2 Leicester City 28 16 53
3 Manchester United 27 21 51
4 Chelsea 27 17 47
5 Everton 26 6 46
6 West Ham United 26 9 45
7 Liverpool 27 12 43
8 Tottenham 26 15 42
9 Aston Villa 26 11 40
10 Arsenal 27 7 38
11 Leeds United 26 -1 35
12 Wolverhampton 28 -9 35
13 Crystal Palace 27 -14 34
14 Southampton 27 -11 33
15 Burnley 28 -16 30
16 Brighton & Hove Albion 27 -8 26
17 Newcastle United 26 -17 26
18 Fulham 27 -12 23
19 West Bromwich 27 -36 17
20 Sheffield United 28 -29 14
# TAKIMLAR O AV P
1 Inter 25 37 59
2 Milan 25 18 53
3 Juventus 25 30 52
4 Atalanta 25 28 49
5 Roma 25 12 47
6 Napoli 24 24 44
7 Lazio 25 4 43
8 Hellas Verona 25 7 38
9 Sassuolo 25 1 36
10 Udinese 26 -5 32
11 Sampdoria 25 -3 31
12 Bologna 25 -6 28
13 Genoa 25 -10 27
14 Spezia 26 -14 26
15 Benevento 26 -22 26
16 Fiorentina 25 -12 25
17 Cagliari 25 -14 21
18 Torino 23 -8 20
19 Parma 25 -29 15
20 Crotone 25 -38 12
reklam